Партнерська програма Ukravit і Ощадбанку: кредитування аграріїв під 0,01% та сучасна підтримка сільського господарства

У час великої війни аграрний сектор України не просто тримається — він став опорою продовольчої безпеки та важелем економічної стабільності. Та щоб аграрій міг і сіяти, і збирати врожай, йому потрібна не лише підтримка, а повноцінне партнерство: доступне фінансування, якісні засоби захисту рослин, добрива, насіння та технології. Саме тому синергія банківського ресурсу і аграрної експертизи в цей період набуває критичного значення. Як працює одна з найуспішніших партнерських програм на українському ринку — кредитування аграріїв під 0,01%, адаптоване до сезонного циклу і доступне навіть у прифронтових регіонах, — розповідають голова правління Ощадбанку Сергій Наумов та засновник компанії Ukravit Віталій Ільченко.
Про це розповідає AgroReview
Агробізнес Сьогодні: Якою сьогодні є співпраця Ukravit з банківським сектором? Чи бачите ви зацікавленість банків у підтримці агросектору, зокрема інноваційних рішень у захисті рослин?
Віталій Ільченко, засновник Ukravit:
Ми в Ukravit завжди були максимально близькі до аграріїв — не лише як виробник, а і як партнер, що працює пліч-о-пліч із ними в полях, а не лише з офісів. Ми добре розуміємо їхню логіку, ризики й потреби, адже постійно взаємодіємо на місцях. Між моментом інвестиції та першим доходом може минути до року, а в умовах війни цей горизонт ще більш розтягнутий. Саме тому кредитне плече для фермера — не розкіш, а необхідність, без якої надзвичайно складно не те що розвиватися, а й просто вистояти.
Війна стала лакмусовим папірцем для багатьох інституцій. І саме державні банки, зокрема Ощадбанк, продемонстрували реальну присутність і стійкість в регіонах, де ситуація критична. В той час як велика кількість міжнародних банків фактично «позначила» прифронтові регіони червоним кольором і згорнула діяльність, Ощадбанк не просто залишився — він наростив присутність і продовжив підтримку аграріїв. Для нас це стало чітким сигналом: з такими партнерами можна рухатися вперед, не боячись нових викликів.
Ми бачимо зацікавленість банків не лише у фінансуванні придбання продукції, а й у поглибленій підтримці — впровадженні нових технологій, адаптації агроінновацій до кліматичних змін тощо. Банки, які розуміють сезонність, ризики і перспективи аграрного ринку, — це вже не просто джерело коштів: це – союзники. І саме такою є наша співпраця з Ощадбанком.

Агробізнес Сьогодні: Чому спільна програма Ощадбанку та Ukravit така ефективна саме зараз, в чому її логіка та переваги?
Сергій Наумов, голова правління АТ «Ощадбанк»:
Класична банківська теорія каже: у кризу слід заморожувати кредитні ліміти й зменшувати ризики. Але ми свідомо обрали інший шлях. Ще у 2022 році ми відійшли від стандартних моделей антикризового реагування. Ми чітко розуміли: якщо сьогодні підтримати бізнес, особливо такий стратегічний як агросектор, — завтра отримаєш не лише вдячного, а й стабільного партнера.
Ukravit — наш партнер з 2021 року. Це не просто постачальник, а сильний гравець із власною науковою базою, українським виробництвом і високим рівнем довіри серед агровиробників. Разом ми створили програму, яка закриває ключовий касовий розрив між посівною та моментом реалізації врожаю.
Партнерська програма Ощадбанку має найкращі умови фінансування серед банків-конкурентів та дозволяє отримати до 20 мільйонів гривень під 0,01% на перші 6-7 місяців. Без застави та зі спрощеним пакетом документів. Перший платіж — не раніше сьомого місяця, але й після того для клієнта ставка буде дуже привабливою. Це максимально адаптовано до реального аграрного циклу. Такі умови критично важливі для аграріїв, особливо в часи, коли сезонність доходів не збігається з потребою в інвестиціях. Суттєвою перевагою цієї програми є спрощений процес розгляду заявок та швидкість прийняття рішення по кредиту, адже ми довіряємо клієнтам нашого партнера — компанії Ukravit.

Агробізнес Сьогодні: Наскільки ця програма доступна для аграріїв із різним земельним банком — від невеликих господарств до крупних виробників? І як вона реалізується у прифронтових регіонах, де умови роботи значно складніші?
Сергій Наумов, голова правління АТ «Ощадбанк»:
Програма адаптована для потреб господарств різного масштабу. Максимальний ліміт без застави — до 10 млн грн. Якщо є часткове забезпечення, сума зростає до 20 млн грн. А з державною гарантією доступне фінансування до 6 млн грн. Ми також передбачили адаптований графік погашення, який враховує сезонність аграрного виробництва, — це принципово важливо як для виробників зернових, так і для овочівників.
Наприклад, для аграрія з Тернопільщини, який обробляє 400 гектарів, ця програма дозволяє пройти весь аграрний цикл із мінімальним навантаженням на обігові кошти у найчутливіший період — коли кошти вже витрачені, а дохід ще попереду. І для великого господарства на 4 тис. га у Харківській області це — можливість профінансувати засоби захисту рослин і добрива без необхідності вилучати останні ресурси з обігу.
Ми маємо окрему програму для бізнесів, які працюють у зонах до 50 км від лінії фронту, а також для релокованих підприємств, що починають фактично з нуля. І це свідоме рішення. Ми розуміємо: якщо ці господарства не отримають підтримку, занепадуть не лише поля, а й цілі громади. Тому ми кредитуємо навіть у Сумській і Харківській областях, які перебувають під постійними обстрілами. І, що важливо, саме в цих регіонах – найнижчий відсоток протермінованих кредитів. Місцеві виробники – найбільш дисципліновані. Це свідчить загалом про надзвичайну відповідальність і надійність українського аграрія.

Віталій Ільченко, засновник Ukravit:
Ми також фокусуємося на цих регіонах, бо бачимо: аграрії шукають не лише фінансової підтримки, а й технологічної адаптації. Зміни клімату, нестача вологи, приморозки, посухи, різного роду стресові обставини — це вже не виняток, а реальність, до якої треба бути готовими. Попит мають препарати, які допомагають рослині витримувати складні умови, зберігати врожайність, а іноді — й просто виживати. Саме тому програма підходить як для аграріїв, які працюють за традиційними технологіями, так і для тих, хто переходить на No-Till, точне землеробство, інтегровані системи захисту.
Партнерство з Ощадбанком дає аграріям не лише фінансовий ресурс, а й важливе відчуття опори — впевненість у тому, що вони не залишені наодинці з викликами. Особливо це критично важливо зараз у прикордонних регіонах, де працювати надзвичайно складно.
Наша спільна програма з Ощадбанком яскраво демонструє: українські аграрії дедалі більше довіряють українському партнеру — і банку, і виробнику. У 2024 році Ukravit вийшов у лідери з продажів у низці регіонів. На сьогодні 10 млн га української землі обробляється продукцією Ukravit. І це не просто питання ціни — це питання цінностей, усвідомленого вибору, патріотизму й надійного партнерства.

Агробізнес Сьогодні: Які стратегічні напрями розвитку ви бачите на найближчі 2–3 роки? Чи залишиться агросектор пріоритетом і після перемоги?
Віталій Ільченко, засновник Ukravit:
Ми в Ukravit готуємо масштабні інвестиційні проєкти в партнерстві з Ощадбанком. Не хочу відкривати всі карти, але йдеться про якісно новий етап розвитку локального виробництва в Україні — від біотехнологій і сучасного насінництва до створення нових формул добрив і розвитку глибокої переробки. Ми свідомо використовуємо нинішнє «вікно можливостей»: поки частина гравців обережно вичікує, ми — інвестуємо й рухаємось уперед.
Наша стратегія — ставка на продукти з високою доданою вартістю, створені в Україні для України та світу. Ринок змінюється, і експортувати сировину дедалі менш вигідно, натомість попит на якісний локальний продукт — зростає. Саме з таким потужним фінансовим партнером, як Ощадбанк ми можемо розвивати не лише бізнес, а й нову модель аграрної економіки, засновану на інноваціях, технологічності та самодостатності.
Аграрний сектор сьогодні об’єднує навколо себе цілу екосистему суміжних галузей: хімічну промисловість, логістику, машинобудування, переробку, інші. Тобто ми говоримо не лише про вирощування культур — ми говоримо про внутрішню агроіндустріальну трансформацію, яка формує новий виток економіки країни. І ми в Ukravit готові вкладатися в цей процес. Й не тому, що це вигідно, а тому, що це — наш внесок у стійкість, перемогу і майбутню відбудову України.
Сергій Наумов, голова правління АТ «Ощадбанк»:
Для нас агросектор, де велика частка фінансування відбувається за рахунок партнерських програм, — це не просто одна з галузей. Це — фундамент, на якому тримається стабільність держави. Сьогодні 22% нашого кредитного портфеля припадає саме на агро, 70% приросту кредитного портфеля мікро-, малого та середнього бізнесу відбувається за рахунок партнерських програм, і ми плануємо нарощувати обсяги фінансування. Бо це – не лише внутрішній ринок, це — експорт, валюта і стабільність гривні.
Ми довели, що вміємо підтримувати не лише фінансово, а й стратегічно: в найскладніших умовах ми лишаємось поруч із клієнтом. Стабільність, гнучкість, здатність адаптуватися до обставин — це те, що ми пропонуємо аграрію сьогодні. І саме тому партнерство з Ukravit — одне з тих, яке ми хочемо поглиблювати. Бо ми бачимо не просто бізнес, а спільну відповідальність за майбутнє країни.