Tempo950x100

Tempo300x100

Аграрії просять зберегти відкритий доступ українських товарів до ринку ЄС

Аграрії просять зберегти відкритий доступ українських товарів до ринку ЄС
Фото: з відкритих джерел

Український клуб аграрного бізнесу разом із провідними аграрними асоціаціями країни звернулись до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням запобігти можливому погіршенню умов торгівлі з Європейським Союзом агропродовольчими товарами.

Про це повідомляє пресслужба асоціації.

Як йдеться у зверненні, 6 червня 2024 року завершиться чинність додаткових торговельних преференцій ЄС для України, у межах яких для українського експорту були скасовані існуючі митні тарифи та тарифні квоти для всіх категорій товарів. 

31 січня Єврокомісія офіційно опублікувала проект Регламенту ЄС щодо продовження на наступний календарний рік (з 6 червня 2024 р по 5 червня 2025 р.) автономних торговельних преференцій для України. На превеликий жаль, проект регламенту запроваджує обмеження імпорту до ЄС окремих груп товарів (курятини, цукру та курячого яйця) «чутливих» для європейських агротоваровиробників. Зокрема, пропонується відновити дію тарифних квот, що погоджені в рамках Повної та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС для цих товарних груп у випадку, якщо з 1 січня 2024 р. обсяги їх імпорту з України перевищать середнє арифметичне обсягів імпорту за 2022-2023 роки. Відповідно до законодавства ЄС, цей проект Регламенту ще повинен бути розглянутий в Європейському Парламенті та Раді міністрів ЄС. 

“Для агропродовольчого сектору України ці преференції мали особливо велике значення, скасувавши цілу низку тарифних квот на імпорт до ринку ЄС для ключових експортних товарів, від зернових і олійних культур до цукру, м’яса птиці, яєць, плодово-овочевої продукції, надавши можливість українським експортерам зберегти виробництво і робочі місця та забезпечити надходження валютної виручки упродовж 2022-2023 років”, – наголошується у зверненні. 

Так, відповідно до даних Державної митної служби експорт агропродовольчої продукції України за 2023 рік склав 21,9 млрд $ і становив 61% від загального експорту товарів з України (проти 23,4 млрд $ та відповідно 53% від загального експорту товарів за 2022р.). Водночас частка ЄС у загальному експорті агропродовольчих товарів з України у 2023 році склала 56,6% (55,1% за 2022 р.) або 12,4 млрд $ (12,9 млрд $ за 2022 р.). Тому питання збереження максимально відкритого доступу для українських агропродовольчих товарів до ринку ЄС матиме життєво важливе значення для торговельного балансу України на найближчі роки та виживання аграрного сектору України. Натомість за умови впровадження торговельних обмежень Україну очікують значні обсяги скорочення валютної виручки від експорту основних агропродовольчих товарів. 

Враховуючи вищезазначене, агроспільнота закликає владу сприяти продовженню преференційного доступу українських агропродовольчих товарів до ринку ЄС та налагодженню прямого діалогу з європейськими партнерами. Зокрема представники аграрної громадськості просять включити до порядку денного наступного Саміту Україна-ЄС питання продовження дії автономних торгових преференцій для українських агропродовольчих товарів з мінімальними обмеженнями та збереження діяльності Координаційної платформи з питань торгівлі Україна-ЄС як основного майданчику для обміну інформацією щодо поточних питань у торгівлі. 

Перегляди: 15
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/agrariyi-prosyat-zberegty-vidkrytyj-dostup-ukrayinskyh-tovariv-do-rynku-yes
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати