Аграрії судяться з УЗ через зловживання монопольним становищем на ринку вантажоперевезень

Аграрії судяться з УЗ через зловживання монопольним становищем на ринку вантажоперевезень
Фото: з відкритих джерел

17 червня 2024 року Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ) подала позовну заяву до Господарського суду міста Києва про перегляд  рішення Антимонопольного комітету України (АМКУ) по справі АТ “Укрзалізниця” з приводу зловживання монопольним становищем на ринку вантажоперевезень, поновлення розслідування та застосування необхідних заходів, передбачених чинним законодавством про захист економічної конкуренції.

Про це повідомляє УКАБ

Нагадаємо, що 31 квітня 2023 року АМКУ розпочали розгляд заяви порушення АТ “Укрзалізниця” закону про економічну конкуренцію у 2022 – 2023 роках на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом та надання в користування зерновозів. Причиною стала подана заява до АМКУ від УКАБ, в якій обґрунтовано, що АТ “Укрзалізниця” займає монопольне становище на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом та користується таким становищем на свою користь. Мова йде про наступні вчинені дії УЗ у зазначений період:

  • Створення штучного дефіциту послуг користування вагонами зерновозами. АТ “Укрзалізниця” організовувало аукціони на користування зерновозів, то збільшуючи, то зменшуючи кількість та період навантаження вагонів-зерновозів з метою впливу на ціноутворення.
  • Обмеження пропозиції на аукціонах послуг користуванням зерновозами у меншій кількості, ніж наявна у АТ “Укрзалізниця” та меншій за потреби ринку, що створило передумови для встановлення таких цін на користування зерновозів, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
  • Відсутність прозорого механізму формування та інформування всіх учасників вантажних перевезень щодо черговості перетину кордону, що призводило до непрогнозованого часу доставки, стягування плати за кожен день понаднормового простою зерновозів в умовах штучного створення черг та заторів у напрямках західних кордонів тощо. 

Внаслідок вчинення вищезазначених дій створювались умови для зростання цін на перевезення для виробників зерна, які користуються послугами АТ “Укрзалізниця” з перевезення вантажів, та, відповідно, підвищення цін на товари для кінцевого споживача, а відтак обмеження конкуренції на ринку та негативного впливу на споживачів. 

Всупереч наявності ознак порушення АТ “Укрзалізниця” закону про економічну конкуренцію та наведення численних доказів у заяві, Антимонопольний комітет відмовив у розгляді справи посилаючись на невиявлення фактів порушення законодавства зі сторони УЗ. На що, у свою чергу, УКАБ 17 червня 2024 року подав позовну заяву до суду про визнання недійсним рішення АМКУ, його скасування та поновлення проведення розслідування. 

УКАБ вважає, що оскаржуване рішення АМКУ не є максимально вичерпним, грунтовним, не розкриває мотиви його ухвалення та прийнято з порушенням вимог законодавства про захист економічної конкуренції, про що детально аргументує у своїй позовній заяві. 

Асоціація сподівається, що у встановлені законом сроки АМКУ поновить розгляд справи проти АТ “Укрзалізниця” щодо вчинених нею порушень законодавства у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом та зобов’яже припинити такі порушення шляхом забезпечення прозорості і передбачуваності цінової політики та правил проведення аукціонів на послуги користування вагонами, усунення преференцій для вагонів власності АТ «Укрзалізниця», повернення відповідальності за несвоєчасну доставку вантажів та відповідне врегулювання безпосередньо в умовах договору на перевезення.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/agrariyi-sudyatsya-z-uz-cherez-zlovzhyvannya-monopolnym-stanovyshhem-na-rynku-vantazhoperevezen
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати