Tempo950x100

Tempo300x100

Аграрії закликають владу не запроваджувати обмежувальних заходів на імпорт дизельного палива

Аграрії закликають владу не запроваджувати обмежувальних заходів на імпорт дизельного палива

Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» звернулась до Президента щодо питання обмеження імпорту дизельного палива (далі – ДП) та скрапленого газу (далі – LPG), яке було ініційовано ПАТ «Укрнафта», АТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укртатнафта».

Як йдеться у зверненні, в мережі інтернет було опубліковано лист, який був направлений зі сторони Міністерства енергетики України від 16.06.2020 до Мінекономрозвитку щодо пропозиції ввести квоти на імпорт  дизельного палива.

Нагадаємо, що в лютому 2020 році ПАТ «Укрнафта», АТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укртатнафта» подали скаргу до Міжвідомчої комісії з питань міжнародної торгівлі (МКМТ), вимагаючи розпочати розслідування щодо імпорту  ДП і LPG в Україну.

Агросектор є другим найбільшим споживачем ДП в Україні – 1,37 млн тонн, що складає майже 19,5% від загального споживання ДП в Україні. Основна сфера використання аграріями ДП – це польові роботи, де використовується близько 813 тис. тонн ДП і логістичні витрати (на перевезення зерна, ресурсів тощо) – 193 тис. тонн.

У разі позитивного рішення МКМТ про початок розслідування і введення запобіжних обмежень по імпорту, подорожчання вартості ДП матиме суттєвий негативний вплив на сільське господарство, особливо на порозі кампанії зі збору врожаю. В результаті зростання витрат на паливо призведе не тільки до збільшення витрат агросектору, а й призведе до здорожчання агропродукції. Додатково, зростання вартості ДП негативно вплине і на перевезення харчових продуктів, що в підсумку вплине на всіх громадян України.

Варто звернути уваги, що на даний момент в Україні функціонують два нафтопереробних заводи – Кременчуцький НПЗ «Укртатнафти» та Шебелинський ГПЗ «Укргазвидобування», які задовольняють близько 45% потреб українського ринку у бензині та лише 15% – у дизельному паливі, яке є основним засобом виробництва в АПК. Зокрема, у структурі постачання ДП на ринок України Кременчуцький НПЗ «Укртатнафти» забезпечує постачання орієнтовно 725 тис. тонн, а  Шебелинський ГПЗ «Укргазвидобування» – 87 тис. тонн. Тобто, два діючі заводи при своїй нинішній потужності не зможуть забезпечити навіть аграрний сектор, не говорячи про інших споживачів палива. 

Твердження Міненерго про те, що внутрішній ринок України може бути забезпечений іншими видами нафтопродуктів вітчизняного виробництва на 100% і про заборону повністю всього імпорту палива з РФ, зовсім не співпадає з даними Держстату, а також інформацією самого Міненерго стосовно зменшення Шебелинським ГПЗ «Укргазвидобування» за січень-квітень 2020 року виробництва бензину на 4,9%, ДП – на 0,4%, мазуту – на 40,7%. Про роботу Кременчуцького НПЗ «Укртатнафти» інформація взагалі не збирається з 2014 року, і, базуючись на таких даних, не можна стверджувати про можливість українських виробників на 100% покрити потреби українського ринку.

«УКАБ зазначає, що обмеження імпорту шляхом встановлення квот не вирішить проблеми ефективності українських нафтопереробних заводів і не призведе до відновлення роботи зупинених заводів і збільшення власних потужностей для виробництва», – наголошується у зверненні. За словами експертів, дефіцит навіть у 1% від загальної кількості споживання призведе до зростання ціни на паливо, а прогнози, в разі введення квотування імпорту, вказують на дефіцит продукції на ринку більше 15%. Окрім цього, при введенні квотування буде зруйнована стійка і диверсифікована система постачання нафтопродуктів в Україну. Як приклад, Україна здійснює імпорт по товарній позиції УКТЗЕД «2710 19», до якого в тому числі входить дизельне паливо, з 55 країн світу.

Україна, як член Світової організації торгівлі (далі – СОТ), повинна дотримуватися принципу лібералізованого ринку, а дане обмеження призведе до створення монополії на ринку виробництва бензину, а дизельне паливо, через низьку частку українського виробництва і квот зросте в ціні, що призведе до переходу на альтернативні види енергоносіїв, або взагалі до зупинки роботи техніки в аграрному секторі. Також, зазначені дії можуть призвести до погіршення міжнародних економічних відносин та великої кількості скарг зі сторони країн-учасниць СОТ.

Враховуючи вищезазначене, УКАБ закликає Президента втрутитися в ситуацію і захистити аграріїв від монополізації ринку палива шляхом:

1) недопущення прийняття рішення про початок розслідування Міжвідомчою комісією з питань міжнародної торгівлі щодо імпорту дизельного палива та скрапленого газу за зверненням  ПАТ «Укрнафта», АТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укртатнафта»;

2) відхилення пропозиції Міністерства енергетики України щодо введення квот на імпорт дизельного палива і скрапленого газу в Україну, що може призвести до дефіциту палива на ринку та його суттєвого здорожчання, зокрема, на початку періоду збору врожаю.

Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/agrariyi-zaklykayut-vladu-ne-zaprovadzhuvaty-obmezhuvalnyh-zahodiv-na-import-dyzelnogo
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати