Аналіз змін цін на ліки в Україні: зростання та зниження вартості

В Україні з 1 березня, відповідно до рішення РНБО, ціни на найпопулярніші лікарські засоби були знижені на 30%. Серед цих препаратів знаходяться не лише життєво важливі ліки, але й такі, як перекис водню та вісім видів аскорбінок з різними смаками. Однак, напередодні цього зниження, ціни на ліки різко зросли. У січні спостерігалося пікове зростання цін, а вже у березні відбулося зниження вартості до рівня, який був торік. Таким чином, замість реального зниження вартості, спочатку ціни значно підвищили, а потім повернули до попереднього рівня.
Про це розповідає AgroReview
Фактори, що вплинули на ціну лікарських засобів
Ціни на ліки формуються виробниками, дистриб’юторами та аптечними мережами. Виробники пояснюють зростання вартості препаратів збільшенням витрат на виробництво та високими націнками аптечних мереж. Аптечні мережі, у свою чергу, наголошують на тому, що близько 72% вартості формують саме виробники.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що “отримані результати говорять про зниження середньозваженої роздрібної вартості однієї упаковки ліків, внесених до переліку ТОП-100, на 25%. Чому не на 30%? Тому що у деяких немережевих аптеках впродовж першого тижня продавались залишки препаратів.”
Спостереження за цінами на популярні лікарські засоби
На сайті МОЗ було опубліковано перелік препаратів та їх вартість з 1 березня. Якщо порівнювати з січнем та лютим, деякі ціни дійсно знизились. Однак, як показує статистика, ліки ще влітку 2024 року коштували значно менше, ніж у березні 2025 року. Наприклад, Валідол-Дарниця наразі коштує до 19,66 грн за 10 таблеток, що є аналогічною ціною, що була у травні 2024 року. Проте, після січневого підвищення, вартість зросла до 24,5 грн, а з 1 березня знову знизилась.
Інші препарати, такі як Корвалол-Дарниця, нині коштують до 40,41 грн за флакон (25 мл). Ціна на ці ліки також знизилась, проте все ще перевищує рівень, який спостерігався влітку 2024 року. Наприклад, препарат Фармадол (таблетки №50) зараз коштує до 166,26 грн, що відображає подібний графік цін до інших лікарських засобів.
У той час, як МОЗ звітує про зниження цін, виробники ліків намагаються пояснити причини зростання вартості препаратів.
“Війна, логістика, вартість сировини, яка залежить від коливання курсу валют… ринкова ситуація також впливає на ціни шляхом маркетингових договорів,” – зазначив Петро Багрій, голова асоціації “Виробники ліків України”.