Експорт казахстанського зерна знизився: проблеми з попитом та логістикою

Експорт казахстанського зерна наразі перебуває на критично низькому рівні, про що повідомила Національна Асоціація експортерів KazGrain. Відсутність субсидій на транспортні витрати суттєво ускладнила ситуацію для зерновиків. У березні традиційні ринки, зокрема Узбекистан, Таджикистан і Афганістан, практично відмовилися від імпорту казахстанського зерна, а напрямок до Китаю стикається з проблемами в постачанні контейнерів.
Про це розповідає AgroReview
Відсутність активного попиту
Голова Правління KazGrain Зейнолла Абдуманапов зазначив:
«Наразі експорт йде низький. Традиційні ринки Узбекистан, Таджикистан та Афганістан під час посту Рамазан практично перестали імпортувати казахстанське зерно. І зараз, у першій декаді квітня, так само, без будь-яких активностей, без активного попиту, ринок стоїть. Тому традиційні ринки у нас без попиту».
За його словами, попит з боку Китаю на ячмінь, льон та кормове борошно існує, проте затримки у логістиці ускладнюють ситуацію.
«Проблема подачі контейнерних поїздів. Бо в нас більше борошномельних підприємств акумульовано в Костанаї, а за введеними заборонами контейнерні поїзди на Костанай зайти не можуть. Тому ринок експорту дуже млявий», – додав Абдуманапов.
Фінансова підтримка для експортерів
Попри наявність проблем, уряд Казахстану ухвалив рішення про субсидування транспортних витрат на кілька напрямків. Але, за словами експортерів, кошти поки що не надійшли.
«На сьогодні отримали заявки на 200 тис. тонн від різних експортерів. Однак ці заявки не задоволені, перебувають на розгляді, оскільки Продкорпорація ще грошей не отримала. Як тільки отримає, всі ці заявки розглядатимуться за датою надходження».
У Міністерстві сільського господарства повідомили, що питання виділення коштів у розмірі 30 млрд тенге буде вирішено протягом місяця.
Віце-міністр сільського господарства Єрбол Тасжуреков зазначив, що держвідомства активно працюють над забезпеченням збуту зерна, як на внутрішньому ринку, так і на експорт. За даними статистики, за підсумками 2024 року експорт зерна склав 7,9 млн тонн, що на 11,2% менше, ніж минулого року.
Основними імпортерами казахстанського зерна залишаються традиційні ринки Середньої Азії, зокрема Узбекистан та Таджикистан. Серед нових напрямків спостерігається повернення казахстанського зерна на ринки Ірану та Азербайджану.