НБУ розглядає перехід на євро як курсоутворювальну валюту

Національний банк України (НБУ) обговорює з ринком можливість переходу з долара на євро в якості основної курсоутворювальної валюти. Однак, за словами голови НБУ Андрія Пишного, очікувати реалізації цього плану найближчим часом не варто, оскільки наразі вивчаються різні варіанти.
Про це розповідає AgroReview
Складність переходу
Андрій Пишний підкреслив, що питання переходу є комплексним і вимагає врахування багатьох факторів. Він зазначив:
“Це питання комплексне. Так чи інакше ми його обговорюємо з ринком. Рада оверсайту нещодавно це питання розглядала, дискутувала. Сказати, що це питання в нас уже на виході – ні. Ми аналізуємо, розглядаємо різні варіанти й підходимо до вирішення цього питання саме комплексно”
.
Повільний перехід і його умови
Раніше перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова зазначила, що різкого переходу з долара на євро не очікується. За її словами, цей процес буде поступовим і непомітним. Вона також акцентувала:
“Зараз не найкращий час відв’язувати курс гривні від долара заради переходу на євро. Адже країна перебуває у стані війни”
.
Однак Рожкова вважає, що перехід на євро може бути вигідним для української економіки, зокрема в контексті прагнення України до Євросоюзу. Проте конкретні терміни цього переходу залишаються невизначеними, про що вона заявила:
“Коли і як (це станеться. – Ред.) – це інше питання”
.
Голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов також висловив думку, що перехід на євро можливий лише за сприятливих умов і не раніше ніж за три роки. Серед цих умов: суттєве переважання експортно-імпортних операцій в євро над доларовими, реальна інтеграція України в ЄС, а також досягнення миру з чіткими гарантіями безпеки.
Нарешті, Мамедов підкреслив, що питання відмови від гривні не стоїть на порядку денному, і громадянам не слід скуповувати євро в надії на зміни:
“Точно не йдеться про відмову від гривні. Отже, громадянам не варто нервуватися, скуповуючи євро”
.