Онлайн-конструктор сільських будинків Рівненщини: збереження культурної спадщини

Архітектори Рівненщини здійснили дослідження сіл області, щоб зафіксувати унікальні особливості місцевих будинків та відобразити їх у новому онлайн-конструкторі. Цей інноваційний підхід має на меті допомогти в збереженні культурної спадщини регіону.
Про це розповідає AgroReview
Про проєкт на його результати Суспільному розповіла lead-архітекторка проєкту RE:Ukraine Villages Віталіна Гошовська.
Методика дослідження українських сіл
Згідно зі словами Віталіни Гошовської, проєкт RE:Ukraine Villages спрямований на збереження культурної спадщини українських сіл. Команда фахівців вивчає архітектурні особливості будинків, збудованих протягом останніх ста років, і презентує ці знахідки у діджитал-форматі.
Дослідження складається з двох етапів: спершу волонтери проєкту проводять моніторинг онлайн-джерел, вивчають історичні передумови та вплив географії й етнографії на розвиток архітектури. Після цього команда спілкується з істориками, щоб створити список сіл для подальших експедицій.
Як зазначила архітекторка, під час експедицій дослідники отримують перепустки та вирушають для вивчення архітектури сіл. Вони фотографують будинки, спілкуються з місцевими мешканцями та збирають інформацію. Всі зроблені знімки завантажуються на Google Диск для подальшого аналізу.
Результати досліджень на Рівненщині
Команда архітекторів balbek bureau дослідила 25 сіл Рівненщини, і виявила, що найпоширенішими кольорами для фарбування будинків є білий, блакитний, жовтий, зелений і теракотовий. Вікна зазвичай блакитні.
Оселі декоруються кольоровими елементами у різних комбінаціях. На стінах і кутах можна побачити декоративні ромби, зображення рослин та сердечок, а також елементи з дзеркала. Веранди в регіоні, як правило, двосхилі та розміщені в центрі фасаду. Віталіна Гошовська підкреслила: “Ця багато оздоблена частина будинку слугує його своєрідним обличчям, часом перевершуючи решту будинку в оздобленні”.
Архітекторка також відзначила, що багатство декоративних елементів на будинках – одна з ключових характеристик Рівненщини. Крім того, популярним є декор з металевих пластин та листів, включаючи металеві димарі, витончені ринви та різьблене оздоблення фронтонів.
“У Рівненській області трапляються як дерев’яні, так і кам’яні будинки, з комбінацією цегли, ракушняку та пісковика, а також мазанки. Всі ці споруди є носіями унікального дизайн-коду області, який важливо дослідити і зафіксувати”, – підсумувала архітекторка.
Партнером у дослідженні сіл Рівненщини та Волині виступила платформа “Алгоритм дій”.