ООН: Найвищі митні збори на агропродукцію у міжнародній торгівлі

Обсяг світової торгівлі у 2024 році досяг рекордної позначки в 33 трлн доларів США, що на 3,7% більше порівняно з попереднім роком.
Про це розповідає AgroReview
Цю інформацію надає звіт Організації Об’єднаних Націй (ООН) щодо світової торгівлі. Відзначається, що основним фактором зростання стали послуги, обсяг яких зріс на 9% (на 700 млрд доларів), у той час як торгівля товарами підросла на 2% (на 500 млрд доларів).
Різниця у темпах зростання
Аналітики підкреслюють, що темпи зростання торгівлі суттєво варіювалися в різних секторах. Наприклад, торгівля офісним обладнанням і фармацевтичними товарами зростала набагато швидше за середні показники. Водночас вартість торгівлі в енергетичному секторі різко знизилася.
«У 4 кварталі 2024 року зростання світової торгівлі було найбільш вираженим в агропродовольчій сфері (+4%), комунікаційному обладнанні (+6%), точних приладах (+4%) і транспорті (+5%)», — зазначають у звіті ООН.
Високі тарифи на агропродукцію
Експерти підкреслюють, що сільськогосподарська продукція підпадає під одні з найвищих мит у міжнародній торгівлі. Хоча регіональні торговельні угоди та багато інших переговорів знизили деякі бар’єри, сільське господарство залишається в значній мірі захищеним у багатьох країнах.
«Експорт сільськогосподарської продукції з країн, що розвиваються, обкладається високими ввізними митами, які в середньому становлять майже 20% відповідно до режиму найбільшого сприяння», — уточнили в ООН.
Африканські, південноазійські та східноазійські країни, як правило, застосовують відносно високі тарифи на сільськогосподарську продукцію, тоді як у країнах Латинської Америки вони в середньому значно нижчі. Розвинені країни мають відносно низькі середні тарифи, але також страждають від високих тарифних піків, які можуть перевищувати 100%.
Середні тарифи значно відрізняються в різних секторах, коливаючись від 8% на овочеву продукцію до 4% на рослинну продукцію. «Перероблені сільськогосподарські товари обкладаються вищими тарифами, ніж сировинні сільськогосподарські товари. Це називається тарифною ескалацією, яка перешкоджає збільшенню доданої вартості в країнах, що розвиваються», — зазначається у звіті.