Підвищення тарифів УЗ може спричинити зниження ВВП України на 1,18% та експорту майже на ₴100 млрд

Аналітики державного підприємства «Укрпромзовнішекспертиза» провели оцінку наслідків ймовірного підвищення тарифів на вантажні перевезення «Укрзалізниці» на 37%. За їх прогнозами, це може призвести до зменшення валового внутрішнього продукту України на 1,18%, що у грошовому еквіваленті становить ₴95,8 млрд. Окрім того, очікується скорочення обсягів експорту на майже 3% або ₴97,8 млрд.
Про це розповідає AgroReview
Вплив на ключові сектори економіки
За підрахунками фахівців, підвищення тарифів зумовить зростання вартості залізничних вантажоперевезень різних категорій продукції приблизно на 26–31%. Як наслідок, загальний обсяг перевезень знизиться на 27 млн тонн на рік, а обсяги виробництва скоротяться на 23 млн тонн продукції. Найбільш відчутний спад виробничої активності буде у галузях видобування металевих руд (мінус 5,38% або -₴30,8 млрд) та металургії (мінус 6,9% або -₴63,6 млрд).
Суттєво постраждають також сфери торгівлі (зменшення обсягів випуску на 0,96%, або ₴21,5 млрд) та транспорту (падіння на 1,02%, або ₴10 млрд).
Транспортна логістика та обмеження альтернатив
«Аналітики прогнозують, що внаслідок зростання залізничних тарифів українські виробники переорієнтуються на автотранспорт, однак для основної частини продукції залізниця є безальтернативною, або її замінність обмежена».
Таким чином, підняття тарифів на залізничні вантажоперевезення може стати причиною зниження конкурентоспроможності українських товарів на зовнішніх ринках та створення додаткового тиску на внутрішню економіку. Фахівці наголошують на важливості врахування балансу між економічними інтересами держави та галузей, які активно користуються послугами залізничного транспорту.