Тарифні війни впливають на ринок ріпаку: наслідки для Канади та Китаю

У жовтні 2024 року Канада ввела 100% мито на китайські електромобілі та 25% мито на сталь та алюміній з Китаю. Це стало частиною нової торгової стратегії, оскільки Канада планує розширити тарифи на китайські сонячні панелі та важливі мінерали на початку 2025 року, а також на напівпровідники, постійні магніти та природний графіт у 2026 році.
Про це розповідає AgroReview
Ескалація торгової напруженості
З 20 березня Китай запровадив мита на сільськогосподарську та харчову продукцію, загальна сума яких перевищує 2,6 млрд канадських доларів. До цього списку входять:
- 100% тариф на канадську ріпакову олію, макуху та горох;
- 25% мито на морепродукти та свинину.
Мита, які вводять США щодо Канади з лютого 2025 року, лише посилять негативні наслідки для світового ринку каноли. Ескалація торгової напруженості вже суттєво вплинула на ринок насіння каноли, олії та шроту, оскільки Канада, США та Китай є ключовими гравцями на цих ринках.
Вплив на експорт та ціни
На Канаду припадає 42% світового експорту ріпаку, 52% ринку ріпакової олії та 59% експорту шроту каноли. В історії вже були випадки суперечок між Канадою та Китаєм щодо ріпаку. У 2019 році Китай призупинив імпорт із Канади, мотивуючи це фітосанітарними причинами, хоча, ймовірно, це була політична реакція на рішення канадського уряду.
Наслідки цієї «рапсової війни» були дуже серйозними: експорт каноли до Китаю впав на 70%, ціни на канолу в Канаді знизилися на 10-15% через втрату основного ринку, а внутрішній ринок Канади зіткнувся з надлишками продукції. Фермери почали скорочувати посівні площі ріпаку та шукати альтернативні культури, такі як ячмінь, пшениця та льон.
Канаді знадобилося кілька років для відновлення частки Китаю в експорті каноли. Проте, нові імпортні мита на ріпакову олію та шрот можуть викликати аналогічні проблеми. Очікується, що у разі завершення тарифних війн відбудуться переговори та взаємні поступки у торговельних питаннях, хоча масштаби наслідків залежать від швидкості вирішення конфліктів.
Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «BLACK SEA & DANUBE OILSEED REPORT».