В Україні планують модернізацію професійної освіти

В Україні розглядається модернізація системи професійної освіти. Законопроєкт №13107, який зареєстровано у Верховній Раді в березні, передбачає значні зміни у цій сфері.
Про це розповідає AgroReview
Зміни в системі професійної освіти
Згідно з документом, 17 типів закладів професійно-технічної освіти, включаючи “ПТУ”, планується об’єднати в один основний тип – “професійний коледж”, а також кілька специфічних типів. Термін “кваліфікований робітник” буде замінено на “фаховий спеціаліст”, а дипломи отримають нову назву.
Здобувачі професійної освіти змінять статус з учнів на студентів та зможуть отримувати професійні кваліфікації без обов’язкової базової середньої освіти. Також законопроєкт передбачає право безкоштовно здобувати професійну освіту за новою професією, але лише через три роки після завершення попередньої кваліфікації та за умови наявності підтвердженого страхового стажу не менше двох років.
Фінансування та автономія закладів
Додатково, документ передбачає нову систему фінансування закладів професійної освіти, включаючи субвенції від держави місцевим бюджетам для оплати праці педагогів та утримання матеріально-технічної бази. Очікується, що професійні коледжі отримають більшу автономію, зокрема, право самостійно укладати правила прийому абітурієнтів, розробляти освітні програми та визначати напрямки використання зароблених коштів. Крім того, планується скоротити робочий час педагогів до 36 годин на тиждень.
“За ці 27 років відбулися і продовжують відбуватися суттєві структурні зміни не лише системи освіти України, а й ринку праці, на задоволення запитів і потреб якого в сенсі підготовки якісного людського капіталу працює система професійної освіти”, – йдеться у пояснювальній записці.
Автори законопроєкту впевнені, що його прийняття дозволить вирішити ряд нагальних проблем у системі професійної освіти та забезпечить її подальший розвиток відповідно до сучасних вимог і потреб усіх зацікавлених сторін. Нинішній Закон України “Про професійну (професійно-технічну) освіту”, ухвалений ще у 1998 році, вже не відповідає потребам сучасної молоді.