Відсутність прогресу у перегляді угоди з ЄС загрожує Україні негативними наслідками

Переговори про продовження дії Автономних торгівельних преференцій (АТП) між Україною та Європейським Союзом тривають. Наразі існує резервний час для пошуку конструктивного рішення та формування остаточної позиції Єврокомісії.
Про це розповідає AgroReview
Про це під час заходу «Чи зупинить ЄС безмитну торгівлю з Україною» заявив заступник міністра економіки України, торговий представник України Тарас Качка. Він зазначив, що «Європейська Комісія задекларувала, що автономні торгівельні заходи не потрібно продовжувати й що їх проведуть по статті 29 Угоди про асоціацію (Скасування ввізного мита, – прим. ред.)».
Важливо зазначити, що наразі позиція Європейського Союзу ще не фіналізована. На думку Тараса Качки, у Єврокомісії розуміють, що не можна повертатися до умов торгівлі між Україною та ЄС, які діяли 10 років тому.
«Також потрібно розуміти, що у нас абсолютно негативний баланс з Євросоюзом – мінус 10 млрд. Тому очевидно, що відсутність прогресу щодо перегляду Угоди про вільну торгівлю матиме абсолютно негативну реакцію з боку України. Тоді нам доведеться працювати в негативний сценарій для вирівнювання торгівельного балансу, що призведе до неприязних рішень для країн, які наразі політично сповільнюють переговори по цій угоді», – підкреслив заступник міністра економіки.
Тарас Качка також уточнив, що процедура за статтею 29 Угоди про асоціацію є максимально простим механізмом для європейської сторони. «Це мінімум кроків у прийнятті рішень, які знаходяться у повноваженні Єврокомісії. Тому це можна зробити максимально швидко», – додав він.
Засідання Ради Асоціації в Брюсселі, яке відбудеться 9 квітня, може стати важливим етапом для досягнення певних домовленостей щодо умов торгівлі між Україною та ЄС після 6 червня 2025 року, коли спливає термін режиму безмитної торгівлі.
Нагадаємо, що в разі непродовження торговельних преференцій з боку ЄС, втрати українських агровиробників можуть перевищити 4 млрд доларів.