Ягідники на межі виживання: фінансові труднощі та нестача попиту

Ціна на лохину не планує зростати, а може навіть трохи знизитися в порівнянні з минулим роком. Натомість собівартість вирощування залишається значною — не менше 60 грн/кг. У великих господарствах витрати є досить високими, і цього сезону ягідники опинилися на межі виживання.
Про це розповідає AgroReview
«Лохина перестала бути преміально дорогою. Вся ягода стала доволі дорогою, адже зросли витрати на добрива, полив, зарплати. Ключовою буде якість. Хто матиме суперягоду, зможе трохи диктувати ціни», — коментує він.
Попри те, що преміальна аудиторія в Україні зменшилася, попит на якісну продукцію залишається на високому рівні. За словами представників ФГ «Озеряна», минулого року в деяких магазинах спостерігалася нестача ягоди.
«Щоб закрити потреби, іноді брали ягоду у партнерів, але вона була або дрібна, або несолодка», — розповідає Ярослав Мовчун.
У минулому сезоні лохина бренда «Озеряна» реалізовувалася за ціною 200 грн/кг. Водночас, багато власників лохинових плантацій нині не знають, як далі діяти.
«Спілкувався з ягідниками з Волині, Рівненщини, Житомирщини — їхні господарства стали валізою без ручки. Ціна низька, вони майже нічого не заробили, а тепер потрібні гроші на наступний сезон. У вирощування ягід, особливо лохини, «зайшло» дуже багато випадкових людей. Нещодавно продавалося господарство з 6 га ягоди із власною водоймою, будинком, інфраструктурою — в плантацію було вкладено 600 тис. євро. Та оскільки власники не готові були жити в селі бодай пів року, продали усе за 150 тис. євро», — говорить Ярослав Мовчун.
Скорочення грантової підтримки також негативно вплинуло на ягідний ринок.
«Значна кількість господарств, що видавалися такими успішними, насправді залежали від грантів. Вони не змогли накопичити капітал під час надприбутків, оптимізувати все, що можна. Тепер ці господарства збиткові», — підсумував фахівець.