ЄС частково повертає квоти на українську аграрну продукцію: що зміниться для експортерів

Вільна торгівля між Україною та Європейським Союзом продовжується, проте повернення тарифних квот стосується експорту аграрної продукції обсягом $3,5 млрд. За найгіршого сценарію, це може призвести до зменшення надходжень для України на $800 млн.
Про це розповідає AgroReview
“Але це найгірший і чорний сценарій. У світі торгівлі остаточний ефект завжди інакший”, – написала перша віце-прем’єр – міністр економіки Юлія Свириденко у Facebook. Активні переговори тривають.
Які товари підпадають під нові квоти
Зміни торкнуться 40 категорій аграрної продукції. За підсумками періоду вільної торгівлі, в 17 з 40 тарифних квот обсяги торгівлі перевищили рівень, передбачений квотами 2021 року. Для решти 23 товарних позицій відновлення квот не стане суттєвим обмеженням. Наприклад, експорт часнику, квота на який становить 500 тонн, минулого року склав лише 235 тонн.
Для певних товарів повернення квот матиме лише частковий вплив. Зокрема, експорт кукурудзи в країни ЄС і до 2022 року сягав 14 млн тонн, незважаючи на формальну квоту у 650 тисяч тонн. Це пояснюється тим, що ЄС не застосовує мита на імпорт кукурудзи, окрім продукції з росії. Мед традиційно експортується навіть зі сплатою мита, що спостерігається з перших років дії угоди про вільну торгівлю. Пшениця залишається товаром глобального попиту.
Наслідки для експортерів
Однак для деяких видів продукції відновлення квот обмежить експортні можливості. Найбільш показовим прикладом є цукор: квота складає 20 тисяч тонн, тоді як у минулому році експорт перевищив 311 тисяч тонн.
Попри ці зміни, більшість експортерів чутливої продукції не відчують негайних обмежень, оскільки ЄС “обнулив” підрахунок обсягів для квотованих товарів і розпочав відлік заново. Водночас для таких товарів, як сухе молоко чи томатна паста, вже протягом кількох місяців можуть виникнути труднощі з доступом до європейського ринку. Саме тому українська сторона наполягає на якнайшвидшому завершенні переговорів щодо збільшення або скасування квот.