ЄС запровадив високі мита на добрива з росії та білорусі: наслідки для ринку

Європейський Союз ухвалив рішення про запровадження підвищених мит на імпорт мінеральних добрив з росії та білорусі. На переконання директора з корпоративних комунікацій Group DF Олега Арестархова, цей крок матиме довгострокові позитивні наслідки для ринку як України, так і країн Євросоюзу.
Про це розповідає AgroReview
Вплив дешевих російських і білоруських добрив на ринок ЄС та України
За словами Олега Арестархова, упродовж останніх років спостерігалася парадоксальна ситуація — попри санкції, імпорт азотних добрив з росії та білорусі до ЄС лише зростав, а їхня частка на ринку перевищила 35%. Це створювало низку проблем для європейських виробників, оскільки дешеві добрива з росії виготовлялися з використанням дешевого газу, що призводило до масових зупинок виробництва в Європі через неможливість конкурувати з ціною.
Крім того, частина таких добрив після незаконної переупаковки та маніпуляцій із сертифікатами країни походження транзитом постачалася в Україну, істотно впливаючи на вітчизняних виробників та призвела до втрати понад половини українського ринку карбаміду. Додатково, європейські виробники, які втратили позиції на внутрішньому ринку, шукали альтернативні ринки збуту, зокрема й Україну. Саме Польща й країни Балтії наразі залишаються найбільшими імпортерами добрив до України, посилюючи конкуренцію на шкоду вітчизняним підприємствам.
Очікувана трансформація ринку добрив у Європі та Україні
В Group DF вважають, що рішення ЄС докорінно змінить баланс на європейському ринку добрив, відбудеться перерозподіл основних гравців. Нові мита змінять структуру імпорту, і для України це означає, що нелегальний обіг перепакованих російських добрив відбуватиметься, переважно, лише з країн, які перебувають з рф в єдиному митному просторі. Очікується, що потік і російських, і білоруських, а також європейських добрив в Україну поступово зменшиться, що дозволить зміцнити позиції українських виробників.
«Протягом останніх років ми спостерігали парадокс: попри санкційний тиск з боку ЄС, імпорт російських та білоруський азотних добрив до ЄС лише зростав. Сьогодні їхня частка в ЄС перевищила 35%», — сказав він.
У компанії відзначають, що ефект від запровадження мит буде поступовим, оскільки наразі європейський ринок переповнений російською продукцією. Олег Арестархов додає, що росія заздалегідь підготувалася до цього кроку, істотно збільшивши експорт своїх добрив до ЄС у попередні місяці. Відчутний ефект для України очікується ближче до кінця року — за умови, якщо європейські політики дотримаються прийнятого рішення та не відступлять під час перемовин щодо завершення війни.