Закон про добросовісного набувача землі підписано Президентом України

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який вносить зміни до Цивільного кодексу України, з метою посилення захисту прав добросовісних набувачів землі (№12089). Відповідна інформація з’явилася на сайті Верховної Ради.
Про це розповідає AgroReview
Законом, ухваленим у березні, обмежується термін, протягом якого незаконно відчужені земельні ділянки можуть бути повернуті у державну та комунальну власність. Як зазначив автор законопроєкту Ігор Фріс, “Якщо майно вибуло три-п’ять-сім років тому, держава має право позиватися щодо його повернення через цивільний суд (звісно, мають бути підстави), і тут право добросовісного набувача не діє. Якщо майно вибуло з власності держави більше ніж 10 років тому, але вибуло з ознаками злочину — йдуть у кримінал. Тут строків давності немає жодних. Добросовісність не діє”.
Значення закону для приватної власності
Фріс також наголосив на важливості підписання закону як кроку до “цивілізованого світу, де основа — захист приватної власності”. Право на витребування майна без строку давності зберігається для особливих категорій, таких як об’єкти критичної інфраструктури, стратегічні об’єкти державної власності, об’єкти культурної спадщини та природно-заповідного фонду.
Критика та зауваження правозахисників
Правозахисники раніше закликали президента ветувати цей законопроєкт, оскільки, на їхню думку, він обмежує можливості держави або громади повернути майно, яке незаконно вибуло з їхньої власності, якщо з моменту його передачі добросовісному набувачу пройшло 10 років.
“Насамперед таке обмеження фактично легалізує незаконне відчуження у держави або громади майна через шахрайські схеми та зловживання службових осіб. Якщо зміни наберуть чинності, повернути його буде складно навіть через суд”, — зазначили правозахисники.
Петиція за ветування цього законопроєкту зібрала необхідну кількість голосів, проте залишилась без відповіді з боку президента.