Англійські аукціони на зерновози “Укрзалізниці” стали фактором подорожчання перевезень

Англійські аукціони на зерновози “Укрзалізниці” стали фактором подорожчання перевезень
Фото: з відкритих джерел

“Укрзалізниця”, власники приватних вагонних парків та виробники зернових вантажів прийдуть до нового формату економічних відносин, які дозволять рівномірно розподілити перевезення зерна до морських портів протягом сезону. В рамках нового формату взаємин буде необхідно відмовитися від проведення англійських аукціонів в системі ” Прозорро. Продажу “на перевезення в зерновозах “Укрзалізниці” і створити нову платформу, де будуть відкриті дані про перевізні потужності державного і приватних перевізників і буде можливість раннього бронювання вантажних перевезень. Таку думку висловив член логістичного комітету ЄБА і радник голови правління “Укрзалізниці” Юрій Щуклін.

На його думку, принцип надання на аукціон обмеженого і користується попитом ресурсу (7 тис. вагонів “Укрзалізниці”) сприяє різкому подорожчанню цих вагонних лотів в піковий сезон. Наприклад, в період з 22 жовтня вартість оренди вагона УЗ подорожчала в 6 разів порівняно з початком жовтня. При цьому зростання вартості вагонів УЗ стимулює приватні вагонні парки також підвищувати ціни, що призводить до вимивання оборотних коштів у виробників зерна.

“Події останнього тижня жовтня підштовхнули до необхідності виробити новий формат відносин, які дозволять кожному учаснику логістичного ланцюжка бути впевненим у майбутньому. Вантажовласник хоче бути впевнений, що він перевезе свій вантаж і йому не доведеться переплачувати в 6 разів. Перевізники хочуть бути впевнені, що у них буде робота не тільки до Нового року, а вони отримають вантаж для свого транспорту до кінця маркетингового сезону. Новий менеджмент “Укрзалізниці” готовий стати арбітром ринку і впровадити інструменти, які дадуть можливість стабілізувати баланс попиту і пропозиції і створити умови цивілізованого експорту зерна”, — упевнений експерт.

Ю.Щуклін підкреслив, що стрімкому подорожчанню вагонів у жовтні сприяло прагнення перевізників, виробників сільгоспкультур і трейдерів виконати всі свої поставки в один календарний місяць, без урахування дій інших сторін і можливих наслідків.

“Проблема не тільки в обмеженій пропускній спроможності залізниці та недоступності інформації про доступні перевізні потужності “Укрзалізниці”. Виробники, трейдери укладали форвардні контракти на свій розсуд. Кожен запланував на жовтень вивезти максимальні обсяги, і таким чином, всі вони запланували понад 6 млн тонн. До того ж, погода внесла корективи: збиральна кампанія кукурудзи стартувала не 1, а 18 жовтня. І всі вони кинулися вивозити ці обсяги за решту 10 днів жовтня, а це фізично неможливо виконати”, – констатував Ю.Щуклін.

На його думку, ринок гостро потребує чотирьох компонентів: у відкритості даних, взаємної відповідальності учасників логістичних процесів, ранньому плануванні перевезень і новому спільному майданчику з розподілу провізної, пропускної спроможності і вагонів усіх парків, як “Укрзалізниці”, так і приватних.

“По-перше, потрібно зараз зробити доступним парк “Укрзалізниці” на будь – який горизонт планування для виробників зерна та елеваторів, і показати ринку, що Листопад-не останній місяць відвантаження. Потрібно дати можливість виробникам і трейдерам перенести свої відправки на більш пізній термін. По-друге, доцільним кроком буде припинити практику англійських аукціонів (на підвищення ціни) в цих умовах. Практика показала, що торгівля обмеженим ресурсом (вагонами “Укрзалізниці”) тільки стимулює зростання цін. Потрібна інша відкрита платформа, де будуть і державний перевізник, і приватні парки, і покупці, і продавці”, – вважає Ю.Щуклін.

Джерело: АПК-Інформ

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/anglijski-aukcziony-na-zernovozy-ukrzaliznyczi-staly-faktorom-podorozhchannya-perevezen
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати