Аукціони на зерновози повинні бути, але треба створити реально ринкові умови

Аукціони на зерновози повинні бути, але треба створити реально ринкові умови
Фото: з відкритих джерел

Військовий час змушує функціонувати агробізнес в умовах обмежень, одним з яких є внутрішні логістичні проблеми, пов’язані із залізничними перевезеннями.

Наразі дефіцит вагонів, бо вони стоять у чергах на кордонах, а також через обмежену пропозиція аукціонів від УЗ сприяють зниженню потенціалу аграрного виробництва.

«Практика війни показала, що Укрзалізниця працює в складних умовах, перевозить вантажі та населення, що викликає повагу. Але є певний конфлікт залізничників та аграріїв. Аукціони на вагони-зерновози, які проводить залізниця, – це правильний механізм. Аукціони повинні бути, але треба забезпечити умови, щоб такі аукціони дійсно були на ринкових умовах. Треба стабілізувати попит і пропозицію. Наразі сформувався підвищений попит на вагони, бо є певна нестача зерновозів, маємо великі черги на кордонах, а також погіршує ситуацію малий часовий горизонт аукціонів – лише на 10-20 днів вперед. У цій гонитві за дефіцитними вагонами на ринку з’являються спекулянти, що заробляють на ажіотажному попиті – викуповують вагони за високими цінами, щоб потім перепродати. Коли контракти «горять», аграрії змушені замовляти вагони для перевезень у таких спекулянтів , що поглиблює тотальну збитковість аграрної галузі», – розповів заступник голови ВАР Дмитро Кохан під час тренігну “Залізнична логістика: до чого готуватися аграрію”. 

За його словами, протягом грудня очікується здорожчання залізничних перевезень зерна ще на 20 $/т, разом з тим через нещодавнє підвищення на більш ніж 50% мінімальної ставки оренди зерновозу. Це збільшить збитки аграріїв і знизить мотивацію до виробництва.

 «Сьогодні не всі аграрії мають маржу у 20 доларів на тонні, а частіше взагалі продають у збиток. Скільки агросектор протримається в умовах збитковості і подальшого здороження логістики, питання відкрите. Якщо посіви озимих вже скорочено на 20-40%, то посівні площі ярових зменшаться ще критичніше. Необхідно терміново знизити мінімальну ставку оренди до обґрунтованого рівня, а також збільшити пропозицію зерновозів від УЗ, в тому числі шляхом виставлення аукціонів з датою подачі на 2-3 місяці вперед. Це задовольнить наявний попит від аграріїв та стабілізує ціну оренди вагонів», – додав Дмитро Кохан.

Перегляди: 6
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/aukcziony-na-zernovozy-povynni-buty-ale-treba-stvoryty-realno-rynkovi-umovy
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати