Біогаз і біометан мають замістити імпорт природного газу – президент “МХП Еко Енерджи”

Біогаз і біометан мають замістити імпорт природного газу – президент “МХП Еко Енерджи”
Фото: з відкритих джерел

Ключова мета держави полягає в скороченні імпорту енергоресурсів і його подальшому заміщенні за рахунок використання в Україні біогазу і біометану, вважає президент ПрАТ “МХП Еко Енерджи” Олександр Домбровський, пише “Інтерфакс-Україна”.

“Власний енергетичний ресурс, у тому числі біогаз, біометан, біоенергетика, має замістити те, що ми імпортуємо, за що ми платимо валютою, яку ми щороку з економіки країни викидаємо”, – сказав Домбровський під час круглого столу в рамках проекту Green Deal на тему “Український біометан: як розпорядитися потенціалом біоенергетики”.

За його словами, Україна за 30 років незалежності витратила на імпорт природного газу кошти, еквівалентні одному ВВП.

Домбровський зазначив, що біогаз і біометан є “дуже перспективними енергетичними ресурсами” для заміщення імпорту.

“Але тут не повинно бути непрофесіоналізму й популізму, тому що технологія дуже складна”, – сказав він.

Голова правління Біоенергетичної асоціації України (БАУ) Георгій Гелетуха, у свою чергу, повідомив про позитивну динаміку в будівництві біогазових установок (зростання з 51 рік тому до 56 на сьогодні), але зазначив, що прориву від біогазу очікувати не варто.

Водночас Україна, за його словами, могла б експортувати в Європу очищений від значного обсягу СО2 біогаз-біометан, враховуючи, що там є попит на такий газ. Він зазначив, що наразі внутрішнє споживання може бути вигідне лише українським металургійним компаніям.

“Хто може купити в Україні біометан дорожче, ніж природний газ, то це наші металурги. На підході європейський податок на СО2 (Carbon Border Adjustment Mechanism, СBAM – ІФ) на імпортну продукцію… Можливо, їм буде вигідніше декарбонізуватися тут, щоб не сплачувати податок на викиди СО2 у Європі”, – зазначив Гелетуха.

Однак заступник керівника водневого проекту Регіональної газової компанії Ігор Гоцик наголосив, що тиск у газовій системі України, згідно з планом функціонування системи, не може бути збільшено у зворотному напрямку для подачі газу в газотранспортну мережу (ГТМ), що відповідно ставить під питання можливість експорту біометану в Європу.

“Ми працюємо з низьким і середнім тиском, коли відбувається поступове зниження тиску (під час подачі газу – ІФ) з магістральних мереж у газорозподільні мережі (ГРМ). У зворотному напрямку тиск не може бути збільшено, тому що є генеральний план системи, який передбачає зниження тиску саме для розподільних систем… Поточний план функціонування системи не передбачає можливості перекачування природного газу або біометану з ГРМ у ГТМ”, – пояснив Гоцик.

Радник голови правління НАК “Нафтогаз України” з питань розвитку низьковуглецевого бізнесу і європейського “зеленого” курсу Олексій Рябчин розповів, що всередині “Нафтогозу” вивчають перспективу продажу біометану в Європу, і це питання обговорюють із представниками ТОВ “Оператор ДМСУ”, оскільки на це є попит.

“Наш трейдинговий департамент отримує запит від наших іноземних колег: а чи можете ви це робити (експортувати біометан – ІФ), ми у вас його купили б. Бізнес як працює? Якщо є попит, то потрібно дивитися, як можна зробити цю пропозицію”, – зазначив Рябчин.

Гелетуха, у свою чергу, резюмував, що фізична можливість закачування біометану в ГТС може з’явитися за наявності компресора, за допомогою якого стане можливим підключити біометановий завод до ГТС, але зазначив, що таких точок для підключення дуже мало.

“Точок для підключення до ГРМ на порядок більше, тому переважно підключатимуться до ГРМ”, – сказав голова правління БАУ.

Перегляди: 5
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/biogaz-i-biometan-mayut-zamistyty-import-pryrodnogo-gazu-prezydent-mhp-eko-enerdzhy
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

  21 Квітня

  Ціни на пшеницю в Україні зростають на тлі скорочення пропозицій

  Українські аграрії безплатно можуть перевірити ґрунти після військових дій

  Ми втрачаємо ринок, на якому працювали багато років: польський бізнес просить фермерів розблокувати кордон з Україною

  Будівлю колишнього Інституту зернових культур продали у 16,5 тисяч разів дорожче від стартової ціни

  20 Квітня

  Світові ціни на какао оновили історичний рекорд

  Аграрії почали сіяти гречку: як проходить посівна в Україні

  Агротрейдер Viterra перед злиттям із Bunge купує елеватор в Україні

  Перші українські тепличні томати майже вдвічі дорожчі за турецькі: які ціни

  19 Квітня

  В Мінагрополітики обговорили питання поставок насіння української кукурудзи на європейські ринки

  Штучний інтелект відтворив справжній жир грудного молока

  БІЛЬШЕ НОВИН