Біометан в Україні: експерт сказав, коли запрацює виробництво та внутрішній ринок

Біометан в Україні: експерт сказав, коли запрацює виробництво та внутрішній ринок
Фото: з відкритих джерел

Побудовані в Україні біометанові установки не експлуатуються комерційно через відсутність митної процедури для експорту виробленого газу.

Про це в коментарі Укрінформу заявив голова правління ГС “Біоенергетична асоціація України” Георгій Гелетуха.

“Насправді в Україні й не було працюючих біометанових установок. Дві побудовані, повністю готові до експлуатації, але вони жодного дня не експлуатувалися комерційно”, – зазначив експерт.

Він пояснив, що причиною є різниця в ціні між біометаном і природним газом: 850-900 євро за 1000 кубометрів проти близько 350 євро за тисячу кубометрів відповідно. В Європі є попит на біометан за рахунок торгівлі викидами парникових газів. За словами Гелетухи, використання біометану зменшує викиди, тому європейські компанії готові платити до 1000 євро за 1000 кубометрів біометану.

Фото: uabio.org

В Україні зараз неможливий експорт біометану через відсутність митної процедури. Це питання врегульовується на рівні законодавства – відповідний законопроєкт уже ухвалений у першому читанні.

“Зараз він активно готується до другого читання. Після прийняття законопроєкту в остаточній редакції Міністерство фінансів протягом місяця внесе зміни до наказів, що стосуються митниці. Це уможливить експорт біометану – й тільки тоді біометанові заводи запрацюють”, – сказав Гелетуха.

Він наголосив, що через відсутність експорту біометану Україна втрачає валютні надходження, які можуть витрачатися на нові інвестиції, виплату зарплат та податків.

За словами Гелетухи, є два варіанти для активізації продажу біометану на внутрішньому українському ринку: впровадження торгівлі викидами всередині держави та введення механізму СВАМ. Впровадження торгівлі викидами є однією із вимог євроінтеграції, однак воно, найімовірніше, буде поступовим.

“На початку ціни (на викиди – ред.) будуть низькі, бо будуть безкоштовні квоти. На другому етапі кількість безкоштовних квот буде зменшуватися, відповідно, на них буде створюватися попит. Потім квоти закінчаться – й тоді ми можемо досягнути європейських цін на викиди”, – прогнозує він.

Таким шляхом, зауважив експерт, свого часу йшла Європа, де нинішні ціни становлять 70-100 євро за тонну вуглекислого газу.

“Коли ціна вуглекислого газу досягне європейської – тоді біометан буде залишатися на внутрішньому ринку”, – вважає Гелетуха.

За його розрахунками, на це може піти 10 років з моменту запуску системи, що планується на 2026 рік. Водночас, активізувати продаж біометану в Україні у коротші терміни може механізм СВАМ.

СВАМ вводиться у Євросоюзі у 2026 році для експортерів із третіх країн у чотирьох секторах: електроенергетика, металургія, цемент та хімічна промисловість. Експортерам доведеться платити різницю в ціні на викиди між своєю країною та ЄС.

Гелетуха зазначає, що за такої системи підприємства мають або провести декарбонізацію, або сплатити податок у бюджет Євросоюзу.

“Вигідніше скоротити викиди парникових газів всередині країни, а потім везти у Європу декарбонізований товар. Коли цей механізм запрацює, то створиться попит на той же біометан”, – вважає експерт.

Саме тоді, за його словами, українським підприємства буде вигідніше купити біометан, ніж дешевший природний газ.

Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №9456 щодо митного контролю та митного оформлення біометану, що переміщується трубопровідним транспортом через митний кордон України.

Раніше у Міненерго повідомляли, що в Україні у 2023 році був запущений біометановий завод; у найближчі два роки очікується запуск ще 10 таких заводів.

Механізм прикордонного вуглецевого коригування в ЄС (СВАМ) перебуває в стані розробки в межах проголошеного у грудні 2019 року Європейською комісією Європейського зеленого курсу. Згідно з ним, ЄС планує стати кліматично нейтральним до 2050 року.

В Україні триває робота над стратегією торгівлі викидами – законопроєкт «Про систему торгівлі викидами» буде готовий вже у 2024 році.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/biometan-v-ukrayini-ekspert-skazav-koly-zapraczyuye-vyrobnycztvo-ta-vnutrishnij-rynok
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    26 Липня

    Шовкопряди, черв’яки та коники: 16 видів комах погодили для вживання у їжу

    Китай суттєво збільшив імпорт російської пшениці, але скоротив закупівлю кукурудзи

    Мінагрополітики та Держпродспоживслужба отримали нове ІТ обладнання придбане за кошти ЄС

    Україна збільшує експорт сої

    На залізничній мережі України навантажено понад 1,6 млн т зернових у липні

    Іспанія залишиться одним з основних напрямків експорту української пшениці та кукурудзи

    Українські аграрії мають обирати інновації і сучасні технології, щоб конкурувати з європейськими фермерами

    Понад 5,8 тис. вагонів з агропродукцією відправлено зі знижкою 30%

    Понад 9 тисяч агрогосподарств залучили цього року кредити на розвиток

    Експорт кукурудзи в 2024/25 МР може стати найнижчим за останні 8 сезонів, пшениці — за 11

    БІЛЬШЕ НОВИН