Через війну український чорнозем може втратити родючість на роки

Через війну український чорнозем може втратити родючість на роки
Фото: з відкритих джерел

Під час повномасштабного російського вторгнення Україну, тисячі гектарів українських земель стали мішенями бомбардувань, ракетних та артилерійських обстрілів, а також пожеж, спричинених воєнною агресією терористів. Експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз досліджують екологічні збитки для України, родючість ґрунтів – один з основних напрямів досліджень. Експерти зазначають, що кожен вибух снаряда на полі утворює вибухову хвилю та забруднює ґрунт хімічними речовинами, передає УНН.

Для природного відновлення постраждалих від такого забруднення земельних ресурсів потрібні сотні років.

«Воєнна агресія рф спричиняє механічний, фізичний та хімічний вплив на український ґрунт, це призводить до руйнування структури та функцій землі. У пробах, відібраних на ділянках бойових дій, вміст важких металів перевищував фонові значення в 15-30 разів. Для прикладу, один обстріл реактивної системи залпового вогню «Град» призводить до того, що на забрудненій землі близько 5 років неможливо вести сільськогосподарську діяльність, землі повністю втрачають родючість», – зазначають експерти КНДІСЕ.

Фахівці пояснюють, що механічний вплив деформує та пошкоджує структуру ґрунту. Це стається через рух військової техніки, переміщення військ, будівництво оборонних споруд, утворення кратерів від бомбардувань, розмінування територій тощо. Наслідком цього є ущільнення, заболочування та засмічення територій продуктами бойової діяльності.

Фізичний вплив охоплює зміну фізичних властивостей ґрунту внаслідок використання зброї та військової техніки, таких як вібрація, радіоактивне випромінювання та нагрівання.

Крім того, експерти відзначають зміну фізико-хімічних параметрів ґрунту, а саме – збільшення концентрації токсичних хімікатів, що робить землі непридатними для довгострокового використання. Пальне, мастильні матеріали, залишки вибухових речовин, важкі метали та їх сполуки є основними хімічними забруднювачами.

Усі ці фактори призводять до втрати здатності ґрунту до самовідновлення, зниження рівня гумусу та природної родючості.

«Супутніми ризиками є виникнення пожеж внаслідок обстрілів та міграції забруднюючих речовин. Через масштабні пожежі вигорає родючий шар ґрунту, відбувається зневоднення та «стерилізація», гинуть патогенні мікроорганізми та корисна біота, втрачаються елементи живлення, які необхідні для росту рослин. Підземні води своєю чергою мають здатність затримувати важкі метали шляхом вибіркового поглинання, однак певна частина забруднюючих речовин мігруватиме та проявлятиметься в неочікуваних місцях або ж осідатиме у рослинах», – пояснюють експерти.

Дослідженням забруднених ґрунтів робота судових експертів не обмежується. Вже сьогодні спеціалісти напрацьовують рекомендації щодо найефективніших шляхів рекультивації, щоб щойно це стане можливим мати всі засоби для перетворення забруднених земель у придатну для використання площу.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/cherez-vijnu-ukrayinskyj-chornozem-mozhe-vtratyty-rodyuchist-na-roky
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
1
Нічого сказати
1

  23 Вересня

  Зернова суперечка – перша, але не остання економічна дискусія при вступі України до ЄС, – міністр АПК

  Сівалка Väderstad Proceed V стане доступною для замовлення наприкінці 2024 року

  Українські аграрії зібрали вже 37,4 млн тонн нового врожаю

  Польща не скасує ембарго на зерно, поки не буде спільного рішення з Україною

  22 Вересня

  Понад 32 млрд гривень отримали аграрії з початку року за програмою «Доступні кредити 5-7-9»

  На олії з мікробів смажатимуть котлети та картоплю фрі — краще для екології та здоров’я

  Єгипет замість російської пшениці планує придбати французьку та болгарську 

  Три судна рухаються до українських морських портів: їх завантажать зерном

  Молочні асоціації України й Польщі закликали уряди до конструктивного діалогу

  Накопичення вагонів у напрямку західних прикордонних переходів зросло до 11 тисяч

  БІЛЬШЕ НОВИН