Чому фермера зі США звинуватили у замаху на аграрного міністра Лещенка: суть конфлікту

Чому фермера зі США звинуватили у замаху на аграрного міністра Лещенка: суть конфлікту
Фото: з відкритих джерел

У четвер, 18 листопада, МВС раптово оголосило про брифінг, присвячений замовному вбивству міністра, якому вдалося запобігти.

З’ясувалося, що йдеться про міністра аграрної політики Романа Лещенка. За словами глави МВС Дениса Монастирського, міністра замовив його колишній бізнес-партнер із США.

Сам шеф Мінагро розповів про свій конфлікт з американцем досить плутано. І на брифінгу чиновників цей бекграунд, по суті, опустили. Проте історія, яка за цим стоїть, дуже цікава. Про це пише видання “Страна“.


Денис Монастирський заявив, що МВС вдалося запобігти вбивству міністра аграрної політики Романа Лещенка, якого нібито замовили українка та американець.

Операція проходила у два етапи.

На першому з них про міністра Лещенка не йшлося. У серпні до Нацполіції надійшла інформація, що громадянка України шукає кілера. Її вивели на підставного вбивцю, а все їхнє спілкування та листування фіксувалися правоохоронцями.

З’ясувалося, що вона допомагала основному замовнику – громадянинові США. У нього виникли претензії до людини, яка не повертала борги. Американець за $150 тисяч найняв колектора, який мав би вибити гроші, але завдання не виконав і гроші не повернув.

Тоді виник план вбити колектора. Найнятий “кілер” викрав колектора та помістив у одному з будинків Києва. На брифінгу продемонстрували відео, де замовники вбивства спілкуються із викраденим колектором, і він просить його відпустити.

Далі американцю та українці продемонстрували липове фото нібито вбитого чоловіка та відео із похованням його тіла.

Після цього надійшло замовлення безпосередньо на боржника, яким виявився міністр Роман Лещенко. Конфлікт із ним виник у 2018 році, ще до того, як він зайняв міністерське крісло.

Переговори з кілером, якого попросили побити Лещенка, відбулися у ресторані 17 листопада. Йому дали завдаток $20 тисяч.

На опублікованому фрагменті відео видно, що пропозиція про вбивство спочатку надходить не від американця, а від його співрозмовника (і це може вказувати на те, що насправді була “підстава” та провокація злочину).

При цьому замовник каже, що не замовляє вбивство, але якщо внаслідок нападу жертва помре, він не проти.

Як розповіли в МВС, “кілер” мав скоїти злочин після того, як замовник залишить територію України.

Нині затримано і американця, і посередницю. Їм висунули підозри за чотирма статтями: викрадення, вимагання, завдання тяжких тілесних і замах на вбивство. За це загрожує покарання до довічного терміну. Про затримання поінформували посольство США, а також Лещенка.

Після цього слово взяв сам міністр аграрної політики. Він виглядав вкрай розгубленим. Спершу довго перераховував, як боровся з корупційними схемами на своїй посаді (хоча це жодного відношення до справи про вбивство не мало). А потім американця, що його замовив, звинуватив у шахрайстві.

“Для мене стало шоком, що ситуація 2017 року, яка носить виключно цивільно-правовий характер, з погляду шахрайства громадянина США не тільки щодо мене, але й інших аграріїв. За його шантажом та позовами у правовій площині усі виграно були суди. Маніпуляції, шантаж – я на них не реагував”, – заявив міністр.

Пізніше міністр уточнив, що замовник представляв компанію, яка постачала в Україну насіння, але воно виявилося генно-модифікованим, що заборонено за українським законом.

При цьому глава Мінагро багато про свій конфлікт з американцем промовчав.

Судячи з тієї інформації, яка публікувалася раніше в Інтернеті, людина, яку назвали замовником вбивства Лещенка – громадянин США Курт Джейкоб Ґросанс.

Це американський фермер, який приїхав до України у 2017 році. Він не приховував, що має особистий конфлікт із Лещенком. На багатьох ресурсах виходили його статті з критикою міністра та натяками, що він живе на незаконні доходи.

У 2017-2018 роках Роман Лещенко очолював фірми, які заснував американець – “Дакота Агро Інвестментс” та “Гросанс”.

Але у 2018 році американець подав на майбутнього міністра до суду, звинувативши його у тому, що той привласнив його гроші та переказав їх на рахунки своєї фірми “Прогрес”. Ґросанс вимагав із Лещенка 27 мільйонів гривень – тобто приблизно мільйон доларів.

Феміда громадянину США відмовила у травні 2020 року (копію рішення можна прочитати тут). Тобто, коли Роман Лещенко вже був уповноваженим Зеленського із земельних питань, а за місяць очолив Держгеокадастр. А згодом і Міністерство аграрної політики.

Коли Лещенко став міністром, Курт Гроссанс почав публічно “топити” нового главу Мінагро. І почав розповідати подробиці конфлікту.

За його словами, під час того, як майбутній міністр був директором його фірми, звідти зник великий обсяг зерна у невідомому напрямку (згадаймо, що сам Лещенко говорив вище про конфлікт навколо зерна).

Також Ґросанс звинуватив свого керуючого у нецільовому використанні агротехніки – нібито той обробляв їй поля інших фірм, де мав свій інтерес. Нічого, певна річ, не відшкодовуючи господареві.

Але найвагоміше – це грошове розкрадання. Американець заявив, що Лещенко вивів із його підприємства велику суму грошей (250 тисяч доларів), з яких пізніше зробив внесок у виборчу кампанію Зеленського і став його соратником.

Про це Ґросанс написав розгорнутий пост у своєму Facebook напередодні візиту Зеленського до США у серпні 2021 року.

“Мене обдурив керуючий мого бізнесу на ім’я Роман, на той момент – підприємець середньої руки в аграрній сфері, який почав виводити оборотні кошти вже з четвертого дня своєї роботи в моїй компанії на свою сімейну фірму та користуватися моїм посівним матеріалом на своїх землях.

Напевно, я не перший і не останній американський інвестор, який помилився в людині, яку найняли на посаду керівника. Але особистість цього керуючого робить мій кейс унікальним.

Справа в тому, що ця людина – Роман Лещенко, зробила великий внесок у виборчу кампанію Володимира Зеленського навесні 2019 року, перевівши гроші на рахунок його партії “Слуга Народу”. Після перемоги новий Президент України на знак подяки за підтримку призначив Романа уповноваженим Президента із земельних питань”, – писав Гросанс.

Він звинувачував українську поліцію та суди у тому, що вони бояться Офісу президента і не реагують належним чином на його скарги. Тобто Курт Ґросанс критикував не лише Романа Лещенка, а й Зеленського, який його прикривав.

“В українській владі виробилася висока резистентність до таких кейсів: якщо до ситуації не підключаються посли та високопоставлені політики, значить все ОК! А парочка публікацій у ЗМІ тоне в загальному інформаційному шумі.

Зважаючи на все, оточення Президента тримає його в “теплій ванні”, вкрай дозовано і в позитивному плані подаючи інформацію про ситуацію в країні, відсікаючи все те, що суперечить сприятливій картині “позитивних змін”. У такій ситуації люди, близькі Президенту, дозволяють собі такі дії та “схеми”, на які ніколи не зважилися б їх дуже одіозні попередники”, – писав американець.

Велику статтю конфлікту присвятила в січні газета Kyiv Post. Видання розповідало, що читало листування Гросанса та Лещенка у WhatsApp, де майбутній міністр кілька разів обіцяє повернути гроші, а потім заявляє, що він банкрут, тож нічого не заплатить.

Сам же Роман у тій же статті говорив, що жодних грошей не привласнював, а пішов від американця тому, що той контрабандою завіз в Україну заборонені ГМО-насіння і планував їх висаджувати. Із чим Лещенко нібито не погодився.

Як би там не було, із програшем американця в українському суді юридична історія не закінчувалася. Справа за заявою Гросанса готувалась до розгляду у Сполучених Штатах, де американець був упевнений у своєму виграші, як він повідомив журналістам у тій же статті.

Тобто тут була з одного боку суто корпоративна суперечка, в якій незрозуміло хто має рацію, хто винен.

А з іншого – американський інвестор почав критикувати вже не лише Лещенка, а й усю владну команду, скаржачись уже на Зеленського до посольства США та англомовної преси. А також – що важливіше – подавши заяву на Лещенка вже до американського суду, який він мав усі шанси виграти.

І це в перспективі могло вилитися у великий скандал для Банкової, чий міністр став би фігурантом американського розслідування – на яке б Офіс президента вплинути вже не зміг.

Тому не можна виключати, що влада спрацювала на випередження, а Курта Гросанса спровокували, влаштувавши спецоперацію та підіславши до неї людину з пропозицією “вирішити питання”.

І тепер, коли американець закритий в українському СІЗО за тяжкою статтею, судові перспективи справи проти Романа Лещенка в США стають значно туманнішими.

Якщо, звичайно, адвокати Гросанса не піднімуть галасу в американській пресі і не звинуватять Лещенка та українську владу у фабрикації справи з метою не віддавати борги.

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/chomu-fermera-zi-ssha-zvynuvatyly-u-zamahu-na-agrarnogo-ministra-leshhenka
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати
1