Чому скорочується український аграрний експорт

Чому скорочується український аграрний експорт
Фото: з відкритих джерел

За першу половину 2023/24 маркетингового аграрного сезону, тобто з липня до грудня минулого року, Україна експортувала 31 млн тонн агропромислової продукції. Це на 17% менше, ніж за аналогічний період роком раніше.

Таке скорочення потрапляє під загальний тренд: за даними Мінекономіки, експорт товарів з України за 2023 рік скоротився на 18,7% – до $35,8 млрд і 100 млн тонн. Це мінімальний показник протягом останніх 18 років. За даними Держстату, менший обсяг експорту було зафіксовано хіба що 2005 року – $34,2 млрд.

Під час війни частка аграрного експорту, на який раніше припадало приблизно 40% у зовнішній торгівлі, перевищила 50%. Отже, будь-які коливання в цій категорії є критично важливими для загального макропоказника.

За 2023 рік морем Україна вивезла майже на 1 млн тонн продукції – це більше, ніж у 2022-му. Однак цей приріст сформував, зокрема, відновлений експорт металу.

Що зумовило негативну динаміку аграрних номенклатур?

По-перше, база для експорту, що знизилася. Урожай 2023 року був об’єктивно непоганим навіть за довоєнними мірками, проте для першої половини сезону важливим параметром є обсяг перехідних залишків, що вивозяться першочергово; і вони скоротилися.

По-друге, труднощі з логістикою. Припинення повноцінної роботи «зернового коридору» та обмеження можливостей експорту продовольства внаслідок угод із Туреччиною та ООН зробили експорт Чорним морем із червня 2023 року нерегулярним і слабо прогнозованим. Після відновлення роботи незалежного зернового коридору експорт почав зростати, зокрема у грудні 2023 року було експортовано 7,7 млн тонн агропродукції, що на 15% більше, ніж у попередньому місяці.

По-третє, внутрішньонаціональні процеси в сусідніх країнах. Так, на підсумковому показнику українського агроекспорту далася взнаки польська блокада кордонів. Експорт автомобільним транспортом продовжує скорочуватись. У грудні порівняно з листопадом показник упав на цілих 18,3%, хоча за підсумками року втрати незначні – лише -0,7%. Нагадаємо: Польща продовжила заборону на постачання українського зерна на свій ринок на невизначений строк. А 13 січня протести на кордоні розгорнули румунські фермери.

Експорт – основний шлях для залучення коштів у аграрну галузь за умов, коли ціни на зернові та олійні культури на внутрішньому ринку залишаються критично низькими. Слабкі темпи зовнішньої торгівлі погіршують фінансове становище аграріїв, зокрема збільшуючи перехідні залишки зернових культур. Це може призвести до заморожування коштів та ускладнити господарську діяльність у майбутньому, а також сформувати погані стартові умови для врожаю-2024.

Джерело: mind.ua

Перегляди: 54
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/chomu-skorochuyetsya-ukrayinskyj-agrarnyj-eksport
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати