Чому влада Єгипту закликала людей їсти курячі лапки, і до чого тут війна в Україні

Чому влада Єгипту закликала людей їсти курячі лапки, і до чого тут війна в Україні
Фото: з відкритих джерел

Єгипет зіштовхнувся з економічною кризою, яка поглиблюється. Ситуація настільки гостра, що люди з усіх сил намагаються прогодувати сім’ї.

Однією з останніх порад держави було готувати курячі лапки – багату на білок частину птиці, яку зазвичай віддають собакам чи котам.

Ця рекомендація викликала у людей гнів та посилила критику уряду.

Багато країн борються зі зростанням інфляції, але в березні її перевалив за 30%, і Єгипет постраждав найбільше.

Основні продукти харчування, такі як олія та сир, для багатьох людей перетворилися на недосяжну розкіш. За декілька місяців ціни на деякі харчі зросли в два чи три рази.

“Я їм м’ясо раз на місяць, або не купую його взагалі. Курку купую раз на тиждень, – каже Ведад, мама трьох дітей у свої 60 з лишком років, пробираючись між ятками. – Сьогодні навіть одне яйце коштує 5 LE (майже 6 гривень – Ред.)”.

Щоб прогодувати величезне населення в 100 мільйонів людей, Єгипет значною мірою покладається на імпорт їжі, а не власне сільське господарство, що і є однією з причин проблеми.

Постачають навіть зерно для годування місцевих курей.

За останні 12 місяців єгипетський фунт втратив половину своєї вартості по відношенню до долара. Тому в січні, коли уряд знову девальвував валюту, це різко підвищило вартість імпорту, як-от зерна.

Рік назад Ведад почувалася комфортно зі своєю пенсією в 5 тисяч LE (майже 6 тисяч гривень) на місяць. Можна сказати, що вона належала до середнього класу. Натомість зараз, як і багато єгиптян, вона ледве зводить кінці з кінцями.

Сьогодні вона нашкребла грошей рівно на курку.

“Один продавець сказав мені, що за кілограм курячого філе буде 160 LE (191 гривня). Інші говорили 175, 190 та навіть 200”, – каже Ведад, роблячи покупки.

“Курячі ніжки за 90 LE (107 гривень), але зараз продають навіть курячі кістки – а лапки коштують лише 20”, – додає жінка з саркастичним сміхом.

Президент Абдель Фаттах ас-Сісі часто звинувачує в економічних негараздах країни безпорядки, що виникли в Єгипті після повстання 2011 року, а також швидке зростання населення. Він також вказує на пандемію, а після неї розпочалась війна в Україні.

Вторгнення Росії в Україну завдало Єгипту серйозного удару по економіці минулого березня. Єгипет – другий найбільший у світі імпортер зерна, і Росія з Україною були для нього головними постачальниками. Коли війна порушила експорт, ціни на зерно – а в результаті й на хліб – злетіли до небес.

А ще росіяни та українці раніше натовпами приїжджали в Єгипет на відпочинок, відтак туристичний сектор також втратив гроші.

Туризм, який зазвичай складав 5% ВВП країни, і до того зазнав удару через пандемію.

Food prices were impacted by the war in Ukraine as Egypt was a major wheat importer from Ukraine and Russia

І без того погану ситуацію погіршили хибні кроки з боку уряду, припускають аналітики.

Вплив президента, військових, органів безпеки та розвідувальних відомств за каденції ас-Сісі зросли, каже Тімоті Калдас, експерт Інституту близькосхідної політики Тахрір.

Калдас каже, що це сталося через розширення підприємств, які належать режиму, ось як військових, які отримали державні контракти на великі інфраструктурні проєкти.

У результаті участь приватного сектору різко скоротилася, оскільки компанії, не пов’язані з режимом, не можуть конкурувати. Багато іноземних інвесторів покинули Єгипет.

Ситуація змушувала Єгипет звертатися за допомогою в Міжнародний валютний фонд (МВФ) чотири рази за останні шість років. Майже половина доходів держави йде на погашення цих боргів, що складають 90% ВВП.

Anger is rising as the government is accused of mishandling the crisis

Країни Перської затоки, такі як Об’єднані Арабські Емірати та Саудівська Аравія, купили державні активи країни та допомагають підтримувати Єгипет, але також посилили свої умови для подальших інвестицій.

І Захід, і сусіди з Перської затоки бояться наслідків, якщо найбільш густонаселена країна Близького Сходу зазнає краху.

Минулі економічні труднощі призвели до заворушень і посприяли падінню обох колишніх президентів Хосні Мубарака і Мохаммеда Мурсі. І вже є ознаки того, що зростання суспільного гніву через економічну ситуацію знову призведуть до протестів.

“Я не можу вам передати, як ми, жінки, шкодуємо про той чорний день, коли ми пішли голосувати за вас”, – каже одна єгипетська домогосподарка президенту ас-Сісі у відео в соцмережах, що стало вірусним. “Ти перетворив наше життя на пекло”.

Вона перераховує дріб’язок із свого гаманця і питає, як їй прогодувати на це дітей.

With the holy month of Ramadan starting on March 23 many worry they won't be able to have the traditional feast

Тим часом, повернувшись з ринку, в своїй квартирі Ведад обрізає зелену квасолю і нарізає помідори, щоб приготувати фасулія хадра – традиційну страву для її онуків.

Вона думає про священний місяць Рамадан, коли мусульмани постують від світанку до сутінків, хоча потім зазвичай відбуваються і щедрі бенкети.

“Що я буду робити в цьому році?” – питає Ведад, хитаючи головою. Їй здається, що невдовзі навіть курка може зникнути з меню.

“Я ледве можу дозволити собі суп із сочевиці”.

Джерело: ВВС

Перегляди: 5
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/chomu-vlada-yegyptu-zaklykala-lyudej-yisty-kuryachi-lapky-i-do-chogo-tut-vijna-v-ukrayini
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати