Чорний експорт сільгосппродукції: з початку року відшкодовано 1,3 млрд грн збитків
З початку року співробітники БЕБ забезпечили відшкодування 1,3 млрд грн завданих державному бюджету збитків у справах, що пов’язані з експортом сільськогосподарської продукції.
Про це йдеться в повідомленні пресслужби Бюро економічної безпеки.
Майже 1 млрд грн було відшкодовано в результаті завершених кримінальних проваджень, які вже скеровано до суду. Всі ці кошти надійшли до державного бюджету України.
Одним з основних методів чорного експорту є використання ризикових підприємств, що створюються для вивезення необлікованого зерна, яке купується за готівку. Аграрії вирощують зерно, а потім продають його за готівку компаніям, які оформлені на підставних осіб і не ведуть постійну господарську діяльність.
Такі компанії часто не подають документи про походження зерна або зазначають у митних деклараціях вигаданих виробників. Після того як зерно перетинає кордон України, воно перепродається кілька разів і вже легально потрапляє до кінцевого покупця.
У результаті валютна виручка не повертається до України, а бюджет не отримує належних надходжень, оскільки підприємства-експортери є фіктивними. Кінцевим покупцем зерна зазвичай виступає компанія-нерезидент, яка передає кошти іншому нерезиденту, пов’язаному з українським експортером.
У такий спосіб порушники ухиляються від сплати податку на прибуток і сприяють ухиленню від сплати податку на додану вартість, що негативно впливає на реальний сектор економіки та реалізацію сільськогосподарської продукції.