Чи може відмова від польських харчів зашкодити Україні

Чи може відмова від польських харчів зашкодити Україні
Фото: з відкритих джерел

Коли польські страйкарі блокують на кордоні український транспорт з зерном і подекуди навіть розсипають збіжжя, ображені українці замислюються про бойкот польських товарів і доцільність дзеркальної відмови від імпорту продовольства з Польщі.

 Про те, які саме продукти Україна завозить з Польщі, наскільки наш ринок від них залежить і чи буде гіпотетичне обмеження імпорту продовольства до України мати вплив на польську сторону, пише thepage.ua.

Які продукти Україна імпортує з Польщі

В Національному банку України повідомляють, що імпорт продовольчих товарів з Польщі у 2023 році становив $872 млн (12,6% від загального імпорту в цій категорії).

ТОП-10 продуктів харчування, які Україна імпортувала з Польщі в 2023 році

Обсяг імпорту з Польщі у млн дол.Частка у структурі імпорту продовольства з Польщі, %Частка польських продуктів у загальному імпорті відповідних товарів в Україну, %Частка польського експорту до України в загальному експорті відповідного товару Польщею, %
Корми для тварин10211,726,426,4
Сири839,641,56,7
Шоколад61736,72,3
Борошнянi кондитерськi вироби505,7391,5
Інші харчовi продукти455,216,52,2
Незаморожені консервовані овочі404,654,59,8
Солодкі води343,9373,8
Кава343,915,76,3
Сигари252,938,90,5
Морожені консервовані овочі222,562,17,2

В Нацбанку додають, що загалом майже чверть продуктів харчування, що продаються в Україні, є імпортними і значну частку в цьому імпорті традиційно займає польська продукція.

За оцінками НБУ, частка окремих польських продуктів в загальному роздрібному продажу в Україні є наступною:

 • сири: 12%;
 • перероблені овочі: 15-17%;
 • тютюнові вироби 11%;
 • кондитерські вироби: 6%;
 • напої: 4-5%.

За словами Євгена Кузіна, аналітика плодоовочевого ринку в проєкті EastFruit, у 2023 році Польща була другим після Туреччини експортером свіжих та перероблених овочів, картоплі, фруктів та ягід в Україну з часткою в 11% від загальних витрат в цій категорії імпорту, тоді як Україна для Польщі була шостим ринком збуту плодоовочевої продукції з часткою лише у 4,5%.

Основні категорії імпорту овочів і фруктів в Україну з Польщі, за словами Кузіна, були наступними:

 • продукти переробки картоплі;
 • свіжі овочі (помідори, ріпчаста цибуля, капуста, салат-латук, морква тощо);
 • заморожені овочі;
 • консервовані овочі;
 • фруктово-овочеві соки;
 • свіжі, заморожені та консервовані фрукти;
 • джеми;
 • томатний кетчуп.

Опитані експерти виключають негативний вплив на Україну від гіпотетичної зупинки поставок більшості продовольчих товарів з Польщі.

«В критичні моменти імпорт з інших країн, в тому числі з Польщі, суттєво допомагав задовольнити внутрішній попит, наприклад, на овочі, — зазначає Олександра Авраменко, голова комітету з євроінтеграції Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ). — Проте сьогодні український агросектор здатний задовольнити потреби споживачів в більшості продуктів власними силами. Відповідно, польська продукція має суплементарний характер, як додатковий вибір для споживачів, або створює жорсткішу конкуренцію українським товарам — наприклад в сегменті молокопродуктів».

Єгор Киян, аналітик з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), зазначає, що по товарних позиціях імпорту харчової продукції з Польщі, як-от сири, шоколад, хлібобулочні вироби тощо, у України є достатньо замінників і від обмежень однозначно виграють національні виробники.

«Польські підприємства не постачають в Україну унікальні товари, які не можуть замінити українські постачальники, — продовжує Олександра Авраменко. — Наприклад, в сегменті сирів польські виробники забирають частину долі українських постачальників, які змушені переробляти молоко не в сир, а у сухе молоко і далі його експортувати». Вочевидь, у випадку припинення поставок з Польщі українські підприємства зможуть збільшити обсяги виробництва сирів для реалізації саме на українському ринку.

«Польська частка в українському імпорті переробленої картоплі є однією з найвищих – близько 66%. В основному це заморожена картопля фрі та картопляні чипси, імпорт яких зріс лише у 2022 році через пошкодження заводів з їх виробництва в ході бойових дій. Тобто, в майбутньому імпорт картопляних чипсів буде зменшуватися природним шляхом завдяки відновленню українського виробництва», — продовжує аналіз Євген Кузін.

Проте, за словами Кузіна, Україна досі так і не спромоглася запустити власне професійне виробництво замороженої картоплі фрі і орієнтуються виключно на імпорт, дві третини якого припадають на польську продукцію. У разі обмеження поставок з Польщі імпорт замороженої картоплі фрі доведеться швидко налагоджувати з Нідерландів, Бельгії та інших країн, де ціни є вищими за польські.

Аналогічний негативний ефект, на думку Кузіна, може мати можлива заборона імпорту польських заморожених овочів, адже частка Польщі в загальному імпорті цієї продукції в Україні варіюється в межах 80-90%, тоді як Україна для польських експортерів – лише одинадцятий ринок збуту з часткою менше 3%.

Одним словом, негативний ефект заборони експорту продовольства з Польщі буде помітним хіба що в деяких вузьких сегментах. Проте, Єгор Киян зауважує, що будь-які заборони можуть викликати дзеркальні заходи зі сторони Польщі, які чіпатимуть у тому числі і товари критичного імпорту — нафтопродукти, вугілля, мінеральні добрива тощо.

Також Киян рекомендує не забувати про продовольчу безпеку України: якщо через військові дії певні показники різко впадуть, необхідно залишити певний простір для маневрів та переговорів.

Перегляди: 14569
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/chy-mozhe-vidmova-vid-polskyh-harchiv-zashkodyty-ukrayini
Like
Цікаво
5
Подобається
4
Сумно
3
Нічого сказати
6