Європейські квоти та мита можуть суттєво знизити експорт «Молочного альянсу»

Європейські квоти та мита можуть суттєво знизити експорт «Молочного альянсу»
Фото: з відкритих джерел

Група компаній «Молочний альянс» опинилася під загрозою значних фінансових втрат через впровадження нових торговельних квот і додаткових мит на українські продукти в Європейському Союзі. Наразі частка експорту до країн ЄС становить 28% від загального обсягу компанії, що робить її особливо вразливою до змін у торгівельній політиці.

Про це розповідає AgroReview

Наслідки для експорту та українського ринку

У компанії підкреслюють, що обмеження вплинуть не лише на молочну продукцію, а й на інші експортні товари з України. Наразі «Молочний альянс» проводить постійний моніторинг ризиків і розробляє стратегії для пом’якшення можливих негативних наслідків. Серед основних партнерів компанії в Європі залишаються Польща, Латвія, Литва, Румунія, Болгарія та Італія.

“Впровадження квот та додаткових мит на імпорт певних груп товарів з України, безумовно, матиме вплив на нашу експортну діяльність. Оскільки більше чверті нашого експорту припадає на європейський ринок, ці зміни можуть позначитися на обсягах поставок. Важливо, що це стосується не лише молочної продукції, але й інших товарів, які експортуються з України. “Молочний альянс” постійно аналізує ризики та розробляє стратегії для мінімізації негативних наслідків”, — коментують в компанії.

Аналітики компанії прогнозують найбільші втрати в експорті сухого молока, обсяги якого сьогодні значно перевищують довоєнні європейські квоти. До кінця року квота на імпорт сухого молока, включаючи знежирене, незбиране молоко, сухі вершки та окремі сироваткові продукти, становитиме лише 2916 тонн. За перші чотири місяці 2025 року вже експортовано 4330 тонн, а протягом 2024 року — 14 900 тонн цієї продукції. Водночас ситуація з експортом масла менш напружена: обсяги приблизно відповідають квотам, встановленим до початку війни, а до кінця 2025 року квота складе 1750 тонн.

Фахівці компанії вважають, що можливе введення мит може стимулювати переорієнтацію частини експортної продукції на внутрішній український ринок. Це, ймовірно, призведе до збільшення пропозиції та зниження цін для споживачів, але водночас створить додаткові труднощі для виробників.

Виклики для логістики та перспективи експорту за межі ЄС

До початку війни одним із ключових партнерів «Молочного альянсу» був Казахстан. Однак з 2022 року логістика доставки до цієї країни подорожчала утричі через необхідність транзиту через п’ять держав: Болгарію, Румунію, Туреччину, Грузію та Азербайджан. Це зробило експорт до Казахстану економічно невигідним.

Постачання продукції до країн Близького Сходу також стало дорожчим: вартість логістики зросла вдвічі, що змусило багатьох покупців відмовитися від співпраці через неконкурентоспроможні ціни. Зростання витрат на доставку зачепило всі країни, до яких раніше товари транспортувалися контейнерами через українські порти. У результаті багато компаній, включно з «Молочним альянсом», змістили фокус на ринок ЄС завдяки зняттю торговельних обмежень і доступнішій логістиці.

У компанії не виключають можливості повернення на далекі ринки, якщо нові обмеження з боку ЄС призведуть до зниження вартості сировини. Це створить передумови для формування більш конкурентних цінових пропозицій для країн, готових купувати українську продукцію за привабливою ціною з урахуванням доставки.

Перегляди: 31
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/company/yevropejski-kvoty-myta-mozhut-suttyevo
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

Новини