Ціни на соняшник в Україні почали повільно рухатися вгору – чи надовго?
Згідно з даними моніторингу ІА «АПК-Інформ», ціни попиту на соняшник з початку поточного тижня почали рухатися вгору. У той же час, активність торгівлі на внутрішньому ринку залишається вкрай низькою, і є висока вірогідність розвороту даної тенденції.
Нагадаємо, що за два тижні збиральної кампанії соняшнику ціни переробних підприємств на дану олійну обвалилися в середньому на 5000 грн/т – до 9500-11500 грн/т СРТ. Це відбувалося під тиском високої пропозиції соняшнику нового врожаю, а також внаслідок суттєвого падіння цін на експортному ринку соняшникової олії.
“Так, суха погода, що переважала з початку вересня на території країни, сприяла пришвидшенню темпів збирання соняшнику і збільшенню надходження сировини на внутрішній ринок. В таких умовах багато крупних переробників вже встигли сформували достатні обсяги для роботи на найближчі місяць-півтора та в кінці минулого тижня вчергове знизили ціни – до мінімуму з липня минулого року. Це стало основним фактором призупинення реалізації соняшнику аграріями, які при сформованому рівні цін попиту вже відзначали свою збитковість”, – зауважують аналітики АПК-Інформ.
Проте зниженню активності торгівлі на внутрішньому ринку також сприяло очікуване відновлення експорту українського соняшнику у напрямку Болгарії та більш привабливі ціни експортно-орієнтованих компаній в портах у порівнянні з цінами переробників, які минулого тижня сягали 11800-12200 грн/т СРТ.
Таким чином, скорочення пропозиції олійної всередині країни та збільшення активності у експортному напрямку вже з початку поточного тижня сприяло незначному відновленню цін – на 100-300 грн/т.
Однак ситуація навколо новини про можливе запровадження квот на імпорт українського соняшнику Болгарією поки що не сприяє більш активному зростанню цін на олійну всередині країни.
Крім того, тиск на ринок соняшнику буде чинити очікування збільшення врожаю даної культури в Україні, труднощі з логістикою при експорті як насіння, так і продуктів переробки, підвищення навантаження на західні переходи та накопичення вагонів у даному напрямку, а також помірна активність в портах через систематичні обстріли.