Tempo950x100

Tempo300x100

Ціни на свинину на полицях супермаркетів продовжують знижуватися

Ціни на свинину на полицях супермаркетів продовжують знижуватися
Фото: з відкритих джерел

Січень став четвертим поспіль місяцем зниження цін на свинину як у закупівлі, так і на прилавках магазинів, відзначають аналітики Асоціації «Свинарі України». Однак роздрібні ціни на завжди на повну відображають рух закупівельних цін. Про ключові зміни, які відбулися у кінцевій реалізації свинини, читайте далі.

Розсинхронізованість цін

Ціни на свинину на полицях національних торгівельних мереж знижуються вже четвертий місяць поспіль — з майже 208 грн/кг у середньому за підсумками вересня до менш ніж 197 грн/кг у січні. При цьому зміна середніх цін закупівлі за відповідний період була помітнішою: якщо у вересні середня ціна кілограму свинини живою масою становила 84,2 грн/кг, то у січні вона опустилася до 57,2 грн/кг. Тож кінцевий споживач не у повній мірі відчуває здешевлення свинини у закупівлі.

Зміна ціни на полиці не йде «в ногу» із котируваннями на ринку живця. Оскільки між свиногосподарством і прилавком супермаркета є щонайменше одна чи більше ланок створення додаткової вартості продукту. Тому до календарного відставання (переважно 5–7, подекуди 10 днів) корегування цінників суто через особливості руху свинини уздовж ланцюга доданої вартості додається і те, що інші ланки не завжди їх послідовно переглядають.

Оскільки залежність між цінами у закупівлі та в роздрібі непряма, не усі товарні позиції цілковито відобразили здешевлення сировини. Утім, акції та знижки як в рамках планових промо-кампаній, так і позачергових на окремі частини дозволили споживачеві повніше відчути зниження цін.

Попит «реагує» на ціни

Підвищення роздрібних цін на свинину у другому–третьому кварталах 2023-го негативно вплинуло на рівень продажів цього виду м’яса. Зокрема, представники національних торгівельних мереж відзначили зниження обсягів закупки у середньому чеку, так і сукупних продажів охолодженої свинини, яке за різними оцінками складає від 12% до понад 20% проти показників 2022-го року. Водночас, скоротилися також продажі індички та субпродуктів, а споживач «переорієнтувався» на інші види м’яса — у більшій мірі на бюджетнішу курятину, у меншій — на яловичину.

З іншого боку, хоча частка свинини у структурі споживання м’яса послабилася (з понад третини до повномасштабного вторгнення майже до чверті), тенденції відмови від дорожчих охолоджених свинячих напівфабрикатів на користь дешевших не відзначили, адже зміни торкнулися виключно обсягів кінцевого споживання.

Хоча в останні роки ажіотажного попиту напередодні та у періоди свят не спостерігають, а несприятлива цінова кон’юнктура негативно вплинула на продажі як у пікніковий період 2023-го, так і на зимові свята, динаміка споживчої активності загалом відповідає звичним трендам.

Лояльність до свинини і зміни споживчих преференцій

Тим не менш, вже у кінці 2023-го та на початку 2024-го ритейл відзначає поступове відновлення споживання. Так, категорійні аналітики вважають, що за збереження цін в діапазоні останніх трьох місяців, покупці «повернуться» до свинини, адже таке вже фіксували у 2020-му. Тоді здороження курятини спричинило перерозподіл структури м’ясного кошика та урізноманітнило меню українців.

Щодо розвитку споживчих запитів, то окрім цінових чинників важливу роль для споживача відіграє і зручність. Так, навіть зараз споживач готовий платити трохи більше за економію часу та зручність доопрацьованого продукту — без кістки, у маринаді тощо. Тому з часом збільшуватиметься попит на напівфабрикати готові до приготування, від виробництва яких низка м’ясопереробних підприємств відмовилася із початком війни та здороженням м’яса, — ковбаски, фарші, котлети, стейки і нарізане порційне м’ясо. Проте ще тривалий час вирішальний голос у виборі м’ясного раціону матиме гаманець.

Перегляди: 711
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/cziny-na-svynynu-na-polyczyah-supermarketiv-prodovzhuyut-znyzhuvatysya
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

  23 Лютого

  Вилов риби та інших водних біоресурсів в Україні торік збільшився на 13%

  Президентка Єврокомісії анонсувала розблокування до 137 млрд євро для Польщі та додаткову підтримку фермерів

  Українські урядовці приїхали на кордон, а польська сторона проігнорувала зустріч

  Австрійська компанія створила морозиво із плодів баобаба

  Штат Міннесота і Чернігівська область поглиблять взаємодію в аграрному секторі

  Експортні ціни на російську пшеницю знизилися до мінімуму з 2020 року

  Єврокомісія шукає баланс між допомогою Україні та захистом ринку ЄС

  10 млн гривень грантової підтримки вже отримали аграрії цього року на розвиток садів і теплиць

  Ціни на пшеницю знижуються під тиском стриманого попиту

  У Польщі висипали український ріпак з трьох зерновозів: Україна вимагає покарати причетних

  БІЛЬШЕ НОВИН