Дефіцит молока та пожвавлення попиту підтримують ріст закупівельних цін

Дефіцит молока та пожвавлення попиту підтримують ріст закупівельних цін
Фото: з відкритих джерел

Станом на кінець грудня сире молоко в Україні в середньому подорожчало на 34 коп. (+2,4%), порівняно до 25 листопада. Молоко-сировина продовжує дорожчати в умовах її обмеженої пропозиції на внутрішньому ринку. В грудні виробники свіжої молочної продукції та сировари відчували нестачу сировини, оскільки попит на молочну продукцію активізувався з боку торговельних мереж напередодні Різдва та Нового Року, – повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку  склала 14,61 грн/кг без ПДВ, що на 31 коп. більше ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 14 до 15 грн/кг без ПДВ. Нижня і верхня межі цінового діапазону виросли на 20 коп. за останній місяць.

Вищий ґатунок в середньому коштує 14,61 грн/кг без ПДВ. За останній місяць ціна на цей ґатунок виросла на 31 коп. Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 14 до 15 грн/кг без ПДВ. Нижня і верхня межі цінового діапазону виросли на 20 коп.

Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,54 грн/кг без ПДВ і збільшилась на 39 коп. порівняно до результатів попереднього моніторингу. Мінімальна ціна в господарствах склала 12,92 грн/кг і виросла на 12 коп. за останній місяць. Максимальна ціна на перший ґатунок склала 14,28 грн/кг, що на 78 коп. більше порівняно до результатів моніторингу 25 листопада.

Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків склала 14,25 грн/кг без ПДВ і збільшилася на 34 коп.

Георгій Кухалейшвілі зауважує, що в грудні закупівельні ціни продовжили зростати порівняно до листопада на фоні обмежено пропозиції молока-сировини на внутрішньому ринку і досить активний попит з боку сироварів та виробників свіжої молочної продукції напередодні новорічних свят. Хоча промислові ферми на листопад-грудень 2023 відновили втрачену під час аномальної літньої спеки продуктивність і навіть продемонстрували зростання, однак саме через це молокопереробні підприємства не змогли належним чином підготуватися до осінньо-зимового періоду продажів, виробили менше біржових товарів, ніж зазвичай.

Обсяг і частка молока-сировини від домогосподарств продовжує стрімко скорочуватися, що також сприяє збереженню дефіциту сировини на ринку, який наразі не встигає компенсувати промисловий сектор.

Тим часом у 2023 році в Україні збільшилось споживання молочних продуктів, оскільки, за даними Міжнародної організації з міграції, близько 1 млн громадян повернулися з-за кордону до України. Відтак, висхідний тренд закупівельних цін на молоко тримається в умовах активного попиту на молочну продукцію з боку населення та дефіциту молока-сировини  всередині країни.

З іншого боку, стримувати подальше зростання цін на молоко-сировину може сповільнення замовлень з боку торгових мереж, оскільки активність на молочному ринку традиційно падає після святкування Різдва та Нового Року. Подальше зростання цін на сири та свіжі молочні продукти на полицях супермаркетів може вплинути на сповільнення купівельної активності споживачів, які переважно мають обмежені фінансові ресурси в умовах війни і не бажають переплачувати в цілях економії.

Стабілізація цін на сировину можливі у разі зростання обсягів імпорту в Україну сирів, вершкового масла та вершків. В такому випадку склади заповнить імпортна молочна продукція, внутрішній ринок насититься, а попит на молоко-сировину з боку українських переробників стабілізуються. З іншого боку, наразі спостерігаємо ріст курсу долара та євро, через що імпортна продукція дорожчає, а експорт молочної продукції в таких умовах може збільшитись, — така ситуація може сприяти як боковому руху цін на молоко-сировину, так і деякому зростанню.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/deficzyt-moloka-ta-pozhvavlennya-popytu-pidtrymuyut-rist-zakupivelnyh-czin
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    26 Липня

    Шовкопряди, черв’яки та коники: 16 видів комах погодили для вживання у їжу

    Китай суттєво збільшив імпорт російської пшениці, але скоротив закупівлю кукурудзи

    Мінагрополітики та Держпродспоживслужба отримали нове ІТ обладнання придбане за кошти ЄС

    Україна збільшує експорт сої

    На залізничній мережі України навантажено понад 1,6 млн т зернових у липні

    Іспанія залишиться одним з основних напрямків експорту української пшениці та кукурудзи

    Українські аграрії мають обирати інновації і сучасні технології, щоб конкурувати з європейськими фермерами

    Понад 5,8 тис. вагонів з агропродукцією відправлено зі знижкою 30%

    Понад 9 тисяч агрогосподарств залучили цього року кредити на розвиток

    Експорт кукурудзи в 2024/25 МР може стати найнижчим за останні 8 сезонів, пшениці — за 11

    БІЛЬШЕ НОВИН