Tempo950x100

Tempo300x100

Дорогий газ “покладе на лопатки” весь харчопром – покупців шокують нові ціни в магазинах

Дорогий газ “покладе на лопатки” весь харчопром – покупців шокують нові ціни в магазинах
Фото: з відкритих джерел

Виробники вже прогнозують різке підвищення вартості кінцевої продукції, зменшення попиту як усередині країни, так і за кордоном, а також закриття деяких виробництв.

Підприємства харчової промисловості, а також галузеві асоціації України в умовах подорожчання газу стали наперебій заявляти про різке скорочення продукції, зростання кінцевих цін на товари в 2022 році і навіть про можливе закриття деяких виробництв.

Для порівняння, на початку 2021 року блакитне паливо для промпідприємств торгувалося загалом по 5,5 грн/куб. м, а вже у грудні ресурс коштував аж 62 грн/куб. м. У січні блакитне паливо торгувалося вже за 73 грн. І все це на тлі зростання цін на продовольчу сировину.

Пелети замість газу та фірмові магазини від заводу

Не врятує, мабуть, харчовиків та прийняте напередодні Нового року урядове рішення про обмеження на період карантину вартості природного газу для виробників борошна, хліба, молока, курятини та олії.

Кабмін встановив, що не довше, ніж до 30 квітня 2022 року, надбавка до ціни природного газу власного видобутку повинна становити не більше 24%. Також було вирішено, що націнка за постачання природного газу для підприємств цих галузей не має перевищувати 1%.

Це стало відповіддю компанії “Молочний альянс”, яка раніше попередила про небезпеку зупинки виробництва через непомірно високу ціну блакитного палива.

“Ми в цих найскладніших умовах будемо змушені скорочувати обсяги виробництва і, можливо, перейдемо на випуск менш дорогих молочних продуктів, наприклад, знежирених. Проте зауважу, що це жодним чином не має негативного впливу на якість наших товарів”, – зазначив головний інженер ПрАТ “Лубенський молочний завод” Леонід Симоненко.

За його словами, про закриття підприємства не йдеться, але працювати в режимі суворої економії компанії буде досить складно. Тому завод вирішив терміново переходити з газу на використання пелетів.

Проте цінники все ж таки доведеться підняти – у 2022 році “Лубенський молочний завод” збільшить вартість своєї продукції в середньому на 15%.

Щоб зробити товари доступнішими для споживача, Леонід Симоненко не виключає створення мережі фірмових магазинів у найближчих із заводом регіонах, хоча й додає, що на відкриття однієї такої точки потрібно витратити не менше 1 млн грн, що, зрозуміло, теж дуже невигідно.

За спрощеними рецептурами та дорого

А ось пекарям, незважаючи на найбільшу надану ним з боку уряду увагу, у 2022 році доведеться виготовляти свою продукцію за спрощеними технологіями та рецептурами, що однозначно позначиться на різкому погіршенні якості. І, звичайно, при підвищенні цін на 25-35%.

“Минулого року частка продовольчої пшениці, з якої випікають хліб та хлібобулочні вироби, склала лише 40%. А у 2020-му цей показник був не меншим за 65-70%. Зрозуміло, що все це погіршить якість”, – заявив гендиректор об’єднання підприємств хлібопекарської промисловості “Укрхлібпром” Олександр Васильченко.

До того ж, додає він, щоб хліб не став зовсім недоступним для покупців, пекарям доведеться підмішувати в хліб менш якісне борошно.

У цьому випадку, зазначають технологи, вироби досить швидко псуватимуться.

Погіршили становище і наші зернотрейдери, які масово і спішно вивозили продовольчу пшеницю гарної якості – “дожилися” до того, що тепер у країні відчувається її нестача, як і висока потреба у борошні.

“Боляче про це говорити, але Україна буде змушена закуповувати борошно не у Росії та Білорусі, а у Туреччини. Саме турецьке борошно, хоч як це парадоксально звучить, буде виготовлене з української пшениці, яка туди ж і була експортована у 2021 році”, – зазначає гендиректор “Укрхлібпрому”.

У свою чергу голова правління Асоціації представників малого та середнього бізнесу Києва Максим Тютюнников вважає, що якщо раніше у собівартості хліба 40-45% займало борошно, 27% – припадало на логістику, і лише 10-12% – на енергоносії (включаючи газ), тепер ці пропорції кардинально змінилися.

На його думку, зараз саме енергоносії у собівартості виробництва одиниці хлібних виробів займають цілих 26%. “Саме за таких умов продукція пекарів стає збитковою, і вони змушені підвищувати ціни, щоб хоч якось вирівняти ситуацію”, – каже він.

Несолодке життя

Іншим продуктом, ціни на які зростуть також на 30-35% є цукор.

Уряд чомусь наполегливо не звертає уваги на цукропереробну галузь, нарікають експерти. Адже саме вона, як зазначає директор “Науково-практичного центру цукробурякової промисловості” Олександр Коротинський, показує негативну рентабельність уже не перший рік.

До того ж частка газу у собівартості виробництва цукру сягає 70%.

Сьогодні робота багатьох підприємств цукрової галузі виявляється збитковою.

Фахівці впевнені, що в 2022 році галузь очікує ще гірше майбутнє. І це в масштабах країни досить сумно: цукрові заводи в сезон забезпечують місцями до 20 тис. працівників і надають до 100 тис. робочих місць у суміжних галузях, щорічно сплачуючи значні податки.

“Київський торт” – за 400 грн

Найбільше не пощастило і буде дуже складно в цьому році кондитерській галузі.

Як зауважив президент Асоціації “Укркондпром” Олександр Балдинюк, підприємства галузі не отримали держпідтримки в такому обсязі, як це змогли отримати хлібопекарі, маючи на увазі пільги щодо оплати за газ.

“Виробничі потреби середнього кондитерського підприємства в газі становлять приблизно 300-600 тис. кубометрів, а в опалювальний сезон ця потреба значно зростає. За вартості газу на рівні 55 тис. грн, підприємству доведеться викласти від 16 до 32 млн грн. Чимало компаній просто не мають таких коштів”, – зазначає він.

На його думку, зростання цін на продукцію у 2021 році на 25-30% та складнощі з її реалізацією, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, спонукає низку підприємств замислитися над доцільністю виробництва за таких умов.

Проте, додає експерт, це не означатиме, що всі підприємства закриються, хоча за деякими позиціями виробництво вже є збитковим.

Натомість Максим Тютюнников зазначає, що ціни на торти в Україні зросли на 80% ще у жовтні 2021 року. Вже тоді аналітики прогнозували, що у 2022 році їхня вартість може злетіти вдвічі. Цей прогноз цілком може здійснитись.

“Солодощі та солодка випічка завжди дорожчають значно більше, ніж інші види продукції, тому що в них закладають підвищення цін не тільки на енергоносії, а й на найважливіші соціальні продукти, наприклад, олію, яйця, молоко, які сильно подорожчали”, – каже він.

Все це виллється в те, що у 2022 році кондитерська продукція подорожчає до 25%, і можна цілком очікувати, що в Україні та далеко за її межами “Київський торт” коштуватиме 400 грн. На сьогоднішній день, згідно з сайтом Roshen, він коштує майже 335 грн. за 850 грам.

Виходом із ситуації, як бачить Максим Тютюнников, не тільки для кондитерської, а й для інших галузей харчопрому, є допомога держави у вигляді субсидій, дотацій та зниження ставки ПДВ.

Він зазначає, що, наприклад, у багатьох країнах ЄС газ для підприємств переробної промисловості у кілька разів дешевший, ніж для українських компаній, а ставку ПДВ для харчової промисловості знижено.

Джерело: UBR.ua

Перегляди: 11
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/dorogyj-gaz-poklade-na-lopatky-ves-harchoprom-pokupcziv-shokuyut-novi-cziny-v-magazynah
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
2
Нічого сказати