Експерт назвав основні виклики для агросектору
Збільшення лімітів на продаж землі та відсутність рішення уряду щодо продовження пільгової програми кредитування 5-7-9 до березня 2025 року – заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук назвав основні виклики для агросектору.
«Агровиробники стурбовані збільшенням лімітів на продаж землі до 10 000 гектарів в одні руки. Нинішні умови на ринку землі не є конкурентними для того, щоб протистояти великим юридичним кампаніям, і не лише з агросфери. Аграрії, які захищають землі на передовій, стурбовані тим, що їхні підприємства можуть бути розірвані великими кампаніями, які мають фінансування», – сказав він.
Всеукраїнська аграрна рада зверталася до президента, прем’єр-міністра щодо відтермінування збільшення лімітів на продаж землі на час війни, але рішення досі немає. І хоча в уряді обіцяють через Державний фонд гарантування певні фінансові інструменти для малих агропідприємств, які обробляють до 500 га, середньому бізнесу не запропонували жодної підтримки.
За його словами, за 2023 рік збитки товаровиробників у рослинництві сягають понад 3 млрд євро.
«Вирощування соняшника, пшениці та кукурудзи не перекриває собівартість. Бо ціни на ці види агропродукції знизилися. Під час весняної посівної знову матимемо труднощі. Через відсутність обігових коштів аграрії вноситимуть мінімальну кількість добрив, засобів захисту рослин, купуватимуть насіння нижчої якості. Тому вкрай важливо продовження програми пільгового кредитування агровиробників ще на рік. Ці кредити рятуватимуть товаровиробників. Більшість цих коштів будуть спрямовані на перекредитування, на жаль, не на розвиток, – додав Марчук.