Експерти розповіли про юридичні тонкощі створення об’єднання водокористувачів

Експерти розповіли про юридичні тонкощі створення об’єднання водокористувачів
Фото: з відкритих джерел

Юристи Всеукраїнської Аграрної Ради разом із Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) провели вебінар “Практичні питання створення організації водокористувачів. Перший досвід ініціювання створення ОВК”.

За підтримки ВАР було розроблено законопроєкт про об’єднання водокористувачів. На початку 2022 року за нього проголосували народні депутати, а після підпису президента, у травні, Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» набрав чинності.

Головні завдання, які вирішує закон, це:

  • створення правової бази для функціонування організацій водокористувачів (ОВК);
  • передача ОВК функцій управління частиною об’єктів меліоративної інфраструктури (інфраструктурою нижчого рівня);
  • створення правових механізмів для внесення інвестицій в наявну меліоративну інфраструктуру та будівництва нової меліоративної інфраструктури (як в рамках ОВК, та і не в рамках ОВК).

На сьогодні в Україні створено вже два об’єднання водокористувачів. Для роз’яснення положень закону та практичних порад при створенні ОВК було проведено вебінар.

Згідно законодавства, організації водокористувачів — це неприбуткові організації. Вони мають взяти на свій баланс об’єкти меліоративної системи нижнього рівня, що перебувають у державній або комунальній власності чи є безхазяйними, зокрема, насосні станції. Організації відповідатимуть за їх утримання та модернізацію. Таким чином, агровиробники, які використовують зрошення, отримують законодавчий інструмент, завдяки якому мають можливість інвестувати самостійно у зрошення або залучати інвестиції.

Керівник напряму земельної реформи Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) Сергій Кубах наголосив, що ті, хто першим створить ОВК, скоріше отримають з цього зиск та підтримку від USAID АГРО.

“Ми підтримуємо створення ОВК, яка є однією з складових комплексної реформи меліорації в Україні. Більш того, ми відкрили конкурс на підтримку бажаючих модернізувати меліоративні системи саме для ОВК. Оновленні системи отримають звісно ОВК, які створять першими. Також чекаємо на ухвалення закону про оператора меліоративних систем, який має врегулювати питання управління державними каналами та подачею води”, – сказав він.

Один із творців законопроєкту про ОВК, юридичний радник ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада” Руслан Кальницький, розповів про деталі створення ОВК. Зокрема проведення установчих зборів, формування при цьому порядку денного, як робити вступні внески. Окремо Руслан Кальницький зупинився на питанні передачі інфраструктури членам ОВК – коли організація стає відповідальною за зрошення своїх полів.

“Після створення ОВК, приблизно пів року триває процес передачі інфраструктури. Згідно закону про ОВК, в цей час зрошувальний сезон має забезпечувати попередній балансоутримувач цих активів, тобто відповідна державна водогосподарська організація”, – розповів він.

Юридичний радник ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада” Михайло Хорев, зауважив на необхідності мати майбутнім членам ОВК чинний дозвіл на спеціальне водокористування.

“Для перевірки можна піти двома шляхами, обидва не складні. Якщо ви маєте дозвіл, то захопить його із собою на установчі збори. На цьому документі є QR-код, за яким можна перевірити чи дійсний цей документ. Якщо не має на руках цього документу, то можна зайти на сайт державного агентства водних ресурсів і в розділі видачі дозволів на спецкористування знайти інформацію про конкретного водокористувача”, – наголосив експерт.

Юридичний радник ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада” Вікторія Кіпріянова розповіла про формування майбутнім членом ОВК пакету документів щодо території обслуговування.

“Якщо у нас є певна ініціативна група, яка готується до проведення загальних зборів, то можна розпочати з інформації, яка є в ініціаторів скликання. У них точно на руках буде інформація з кадастровими номерамиз земель, які вони безпосередньо обробляють і зрошують. Після створення ОВК, відбудеться інвентаризація та збір інформації про всі земельні ділянки, які обслуговуватимуться. У цьому випадку, це будуть робити спеціалісти, тому ця інформація збереться на найвищому рівні компетентних органів”, – зауважила радниця ВАР.

Також експерти відповіли на всі запитання присутніх на вебінарі аграріїв.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/eksperty-rozpovily-pro-yurydychni-tonkoshhi-stvorennya-obyednannya-vodokorystuvachiv
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати