Експорт українського зерна під час повномасштабної війни: як працювали альтернативні логістичні шляхи

З початком повномасштабної війни в Україні та блокування морських шляхів експорту єдиним варіантом забезпечувати світ необхідним продовольством та здійснювати міжнародну торгівлю в українських аграріїв було через сусідні країни та через порти на Дунаї.
Про це розповідає AgroReview
Про це повідомляє пресслужба УКАБ.
Вже за декілька місяців після початку вторгнення, Євросоюз започаткував “Шляхи Солідарності” – альтернативні канали експорту української продукції, в тому числі агро-харчової, транзитом через сусідні до України держави-члени ЄС. На початку, обсяги експорту були незначними, адже наявна інфраструктура не була розрахована на той обсяг продукції, який необхідно було вивезти з України. Однак, поступово по мірі налагодження процесів, обсяги почали збільшуватися. Також, додатковим альтернативним шляхом експорту стали порти на річці Дунай, які за 2022 рік наростили власну експорту потужність з 1 млн т на рік до війни до 1 млн т на місяць під час війни. Все ж, наявні альтернативні шляхи експорту не могли в повній мірі забезпечити потребу у вивезення продукції, а перехідні залишки, що формувалися в Україні, дедалі зростали.
В травні 2022 року індекс цін на агро-харчову FAO (ООН) побив рекорд, світові запаси зернових скорочувались, поки український ринок був перенасичений, а новий врожай вже скоро мав би збиратись. Тоді ж стало зрозуміло, що українська продукція має експортуватись в більших обсягах, і особливо в ті регіони, які раніше залежали від українських зернових. Вже в липні 2022 року був започаткований «зерновий коридор» з співпраці з ООН, Туреччиною та росією – морський шлях експорту української агропродукції, який пропрацював до липня 2023 року. В жовтні 2023 року, завдяки роботі ЗСУ, був відкритий власний морський шлях експорту продукції з українських портів Великої Одеси. Завдяки цьому і вдалося експортувати сформовані значні перехідні залишки до початку 2024/25 МР.
Максимальний обсяг, який був експортований через кордони сусідніх країн, становив 3,7 млн т зернових, олійних культур та продуктів їх переробки в серпні 2023 року (період, коли вже припинив роботу «зерновий коридор», а власний український морський шлях ще не розпочався). При цьому, структура експорту в розрізі країн була наступні: Румунія – 73% всього експортованого обсягу (завдяки морському порту Констанца), Польща – 14%, Угорщина – 9%, Молдова – 2% та Словакія – 2%.
По мірі того, як налагоджувався власний експортний шлях, зменшувався транзит через сусідні країни. За останні 6 місяців 2024 року середньомісячний обсяг експорту через сусідні країн скоротився в 3,7 рази в порівнянні з піковим показником і становив в середньому 1,0 млн т зернових, олійних та продуктів їх переробки. При цьому, в грудні 2024 року в порівнянні з піковим показником експорт через румунський кордон скоротився в 8,2 рази до 0,3 млн т, польський – в 1,9 разів до 0,3 млн т, угорський – в 1,9 разів до 0,2 млн т, молдавський – в 8,9 разів до 0,01 млн т та словацький – в 12,0 разів до 0,01 млн т.
