Експорт залізної руди з України різко скорочується через кризу в ГМК

Український гірничорудний сектор, який після відкриття морського коридору на початку 2024 року відновив експорт залізної руди до рівня майже 50% від довоєнних обсягів, наразі стикається з новою хвилею зниження показників. У першому кварталі 2025 року обсяги продажу руди за кордон скоротилися на 10,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року та становлять 11,15 млн тонн.
Про це розповідає AgroReview
Вплив економічних чинників та глобального попиту
Падіння експортних обсягів є особливо відчутним у грошовому вираженні: за перші місяці 2025 року Україна втратила майже 21% валютного виторгу від продажу руди. За прогнозами, до кінця року фізичні поставки за межі країни можуть впасти на 15% — до 27 млн тонн. Така ситуація створює серйозний тиск на економіку, адже рудний сектор залишається третім за обсягом джерелом валютних надходжень після експорту олії та кукурудзи.
Внутрішні витрати та нові виклики для українських експортерів
Попри те, що світові ціни на залізну руду у 2025 році вищі, ніж у 2015-2018 роках, українські компанії стикаються з проблемами, пов’язаними зі зростанням цін на електроенергію та логістичні послуги. Вартість української руди стає неконкурентною на світовому ринку, який у найближчі місяці очікує подальшого зниження середньої ціни на цей ресурс — до $73 за тонну.
Важливо зазначити, що
«двократна різниця між українським експортом та імпортом може ще більше зрости після завершення “торгівельного безвізу” з ЄС в червні».
Через це галузь ризикує втратити додаткові прибутки, а країна — ще більшу частку валютних надходжень.