178171

Експортне мито на російську пшеницю можуть істотно підвищити

Про це повідомило агентство Інтерфакс із посиланням на джерела на зерновому ринку, пише АПК-Інформ.

«Обговорюється новий розмір мита - 50 євро/т через те, що ціни на внутрішньому ринку, як очікувалося, не знизилися», - уточнило одне з джерел.
Інше джерело сказало, що плани щодо підвищення мита є, але його розмір поки конкретно не обговорюється.

Як зазначив голова правління Союзу експортерів зерна РФ Едуард Зернін, експортне мито вводиться для стабілізації внутрішніх цін на зерно.

«Проте вже зараз можна говорити, що заплановані 25 євро практично повністю абсорбовано зовнішніми ринками, тому уряду не залишається нічого іншого, як розглянути питання підвищення мита до розміру, який зможе вплинути на внутрішній ринок. Скільки це буде - поки рано говорити. Дуже сподіваюся, що нас запросять до обговорення нових параметрів», - сказав експерт.
Нагадаємо, що Росія з 15 лютого до 30 червня 2021 р. вводить квоту на експорт пшениці, жита, ячменю та кукурудзи в загальному обсязі 17,5 млн тонн. В її рамках на пшеницю діятиме мито в розмірі 25 євро/т, за межами квоти мито складе 50% від митної вартості, але не менше 100 євро/т.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Україна у 2020 році скоротила експорт пшениці та кукурудзи

Експорт пшениці з України у 2020 році становив 16,06 млн тонн на $3,595 млрд, що відповідно на 9,8% і 1,8% менше, ніж роком раніше, повідомила Державна митна служба, пише Інтерфакс-Україна.

Згідно з її даними, кукурудзи було вивезено 27,95 млн на $4, 88 млрд, що гірше за показники 2019 року відповідно на 13,6% і 6,4%.

Водночас експорт ячменю сягнув 5,05 млн тонн на $0,88 млрд, що відповідно на 21,8% і 23,6% більше, ніж роком раніше.

Серед інших основних експортних культур зафіксовано падіння за рапсом - до 2,38 млн тонн на $1,01 млрд, або відповідно на 24,6% і 21,5%, і соєвих бобів - до 1,79 млн тонн на $0,69 млрд, або відповідно на 50,6% і 40,9%.

Загалом, за даними Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), у 2020 році експорт аграрної продукції з України залишився на рівні близько $22,2 млрд, що становило близько 45% від усього експорту, тоді як імпорт такої продукції зріс на 13% - до $6,5 млрд.

У загальній структурі експорту, за даними УКАБ, найбільше зросли постачання продукції в категорії жири та олії - на 22%, до $5,8 млрод. Окрім того, збільшилися постачання готової продукції на 4% - до $3,4 млрд.

Водночас постачання продукції тваринництва скоротилися на 7% - до $1, 2 млрд, а рослинництва - на 8%, до $11,9 млрд.

У товарній структурі імпорту відбулося нарощування закупівель за всіма категоріями сільгосппродукції: тваринництва - на 17%, до $1,3 млрд, рослинництва - на 11%, до майже $2 млрд, жирів і олії - на 11%, до $280 млн і готової продукції - на 13%, майже до $3 млрд.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Податкові перевірки 2021: як підготуватися сільгоспвиробникам

На офіційному сайті Державної податкової служби України був оприлюднений план-графік  проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік. Щоб уникнути негативних наслідків, партнер податкової практики Crowe Mikhailenko Віталій Смердов радить сільгоспвиробникам ретельно підготуватися.

«Станом на сьогодні мораторій на проведення планових перевірок ще не скасований. Тим не менш, маємо інформацію, що його все ж таки планують скасувати. Враховуючи це, рекомендуємо здійснити підготовчі заходи щодо такої перевірки - з тим, щоб зменшити податкові ризики та обсяг податкових донарахувань за її результатами», - зауважив експерт.

Першочергові кроки:

  • Виходячи з дати початку перевірки, яка зазначена у плані-графіку, необхідно визначити склад працівників, які її супроводжуватимуть. Зокрема, упевнитись, щоб під час перевірки було достатньо працівників для підготування пояснень та/або копій документів, та щоб ключові працівники, відповідальні за ведення бухгалтерського та податкового обліку, не були у відпустці/відрядженні;
  • Визначитись із тактикою супроводження перевірки. Зокрема, чи допускати інспекторів до перевірки у разі дефектності документів, наданих ними (як свідчить практика, часто інспектори надають неповний комплект документів, що є формальною підставою для їх недопуску), та/або належним чином зафіксувати такі недоліки та посилатись на них, як на підставу для скасування результатів податкової перевірки. 
  • Здійснити перед-перевірочний аналіз діяльності господарства - з тим, щоб вже на цьому етапі допрацювати/доповнити документи, які будуть предметом перевірки, та - за необхідності - внести зміни до податкової звітності. Як свідчить практика перевірок в аграрному секторі, під час перевірок аграрних підприємств податкові органи приділяють увагу, зокрема, таким питанням:

- списання зерна, засобів захисту рослин. Зокрема, у межах/поза межами природного убутку (під час транспортування, зберігання тощо);

- загибель врожаю. А саме, чи нараховувався ПДВ на такі операції і якщо ні - документальне обґрунтування цього;

- постачання с/г продукції нижче звичайної ціни. Як правило, податкові органи використовують як орієнтир звичайної ціни середні показники у відповідному регіоні. Для ефективного оскарження такого підходу перевіряючих слід завчасно підготувати обґрунтування щодо ціноутворення;

- списання пально-мастильних матеріалів щодо транспорту, який використовується господарством. Зокрема, правильність документального оформлення таких операцій (шляхові листи тощо);

- правильність визначення вартісного критерію для перебування на 4 групі єдиного податку. Зокрема, операції, які враховувались у визначенні критерію. Так, варто пам’ятати, що доходи від надання послуг з обробки землі не повинні враховуватись у визначенні цього критерію;

- ремонти та поліпшення основних засобів (власних та орендованих), зокрема, транспортних засобів, приміщень;

- наявність та документальне оформлення операцій з фізичними особами - підприємцями;

- реальність операцій, перш за все, з контрагентами, які відповідно до баз ДПС, визначені як ризикові (присвоєний статус ризиковості для цілей реєстрації податкових накладних, не подають податкової звітності, наявний податковий борг тощо);

- правильність визначення ПДФО та військового збору за операціями з оренди землі;

- наявність та своєчасність отримання ліцензій на зберігання пального;

- акцизний податок щодо операцій із заправки с/з техніки.

Джерело: прес-служба ВАР

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Найближчі два роки потужності зі зберігання зерна в Україні мають збільшитися на 3–5 мільйонів тонн

Як поетапно пройти шлях до ідеального зерносховища, не оминаючи жодної функції, й при цьому не наступити на ті самі «елеваторні граблі», – розбиралися разом із комерційним директором компанії KMZ Industries Олександром Небеським. 

Головна умова безпомилково побудованого елеватора – обов’язкове проходження усіх етапів будівництва, до того ж, у правильній їх послідовності

«Немає менш чи більш важливих етапів будівництва. Не існує тих, які можна виключити заради економії. Необхідність кожного доведена практикою безлічі будівництв,  а ще – усі вони, так би мовити, страхують один одного, що дозволяє уникнути немалої кількості помилок», – наголошує Олександр Небеський.

Починати потрібно із проєкту

1. Бізнес-план. Перший етап проєктування: для невеликого зерносховища це техніко-економічний розрахунок, і техніко-економічне обґрунтування уже для великого елеваторного комплексу. 

2. Базова концепція елеватора. Вона розробляється одразу після бізнес-плану і ґрунтується на технологічних процесах, які плануються на майбутньому елеваторі. Спираючись на технологію, на цьому етапі проєктування прописуються необхідні потужності зберігання, транспортного обладнання, сушіння, сепараторів та ін., необхідна кількість маршрутів, завальних ям, багатокультурність зерносховища, скільки повинно працювати паралельних маршрутів, планується залізничне або автовідвантаження та багато-багато іншого. 

3. Геологічні вишукування. Визначте наявність і віддаленість комунікацій – газу, води, каналізації, електрики тощо, а головне – особливості ґрунту. Адже зовні приваблива земля, яку не дослідили, може піднести сюрприз у вигляді, наприклад, ґрунтів із малою несучою здатністю і в майбутньому звести нанівець усе будівництво. Або ж призвести до проєктування і будівництва недостатньо міцного фундаменту – однієї з причин руйнування силосів. Поставтеся особливо відповідально до цього етапу.

4. Дозвільні документи. «Містобудівні умови та обмеження» отримують в регіональних органах містобудування та архітектури. Розробляють їх на основі містобудівного розрахунку, який готує проєктна організація. Від класу наслідків, до якого належить ваш об’єкт (значні, середні та незначні), залежить, наскільки складним буде шлях отримання дозволу на будівництво та введення об’єкта в експлуатацію. Як тільки ви отримали такий дозвіл, можна починати будівництво.

5. Щоб прискоритися. Ще до початку основного будівництва можна отримати Дозвіл на виконання підготовчих робіт – коли, наприклад, основний проєкт ще проходить експертизу – і вже починати розчищати майданчик, огороджувати ділянку парканом, встановлювати крани. Так вам вдасться прискорити процес. 

Співпраця із проєктною організацією: найпопулярніші питання

«Одне з найчастіших запитань від новачків в елеваторному будівництві: коли починати співпрацю з проєктною організацією?, – говорить Олександр Небеський.  –  Насправді рішення – за вами. Дехто підключає її аж на етапі розробки документів. Проте краще починати співпрацю ще на початкових етапах, в ідеалі ще на етапі інженерно-геологічних вишукувань. Завдяки допомозі досвідчених спеціалістів ви уникнете багатьох помилок. 

Ще одне популярне питання стосується ціни на послуги таких організацій. Краще обирати середню по ринку. Бо якщо вона менша в рази, будьте готові до того, що будуть відсутні багато креслень і наявні інші важливі недопрацювання. Економія на цій послузі справді недоречна і може відгукнутися вам у майбутньому, і не раз».

Як обирати обладнання?

З огляду на те, чи плануєте ви бути трейдером, чи ж використовуватиме зерносховище суто для власних потреб. Зважаючи на те, під які культури, під яку кількість класів плануються ємності. Чи є потреба у попередньому зберіганні вологого зерна перед обробкою. Чи маєте можливість і бажання економити на сушінні альтернативним паливом. Усі ці питання та багато інших поставить вам виробник, аби правильно підібрати обладнання. Орієнтуватися лише на продуктивність, на ємності в тоннах, метрах кубічних тощо чи виключно на ціну однозначно не варто.

Як знайти відповідального виробника?

Запитуйте  відгуки у тих, хто вже будувався. Зустрічайтеся із виробниками, ставте безліч запитань, відвідуйте виробництво. Зрозумійте, чи готові тут реалізовувати ваші індивідуальні задачі. Важливо, щоб обладнання виробника експлуатувалося на багатьох об’єктах  і до того ж тривалий час – лише так можна бути впевненим у його надійності і довговічності. Добре, якщо виробник надає весь комплекс послуг: так ви перекладете на його плечі й монтаж, і автоматизацію, і подальший сервіс.

Що важливо врахувати в процесі будівництва

- Потрібні надійні підрядники.
- І якісний бетон. Це основа, до якої кріпитиметься все технологічне обладнання – тож чим вона міцніша, тим довше обладнання працюватиме. Не забувайте також, що бетону потрібен час, аби набрати необхідну міцність, яка своєю чергою потрібна для роботи хімічного анкера для кріплення силосу до основи. 
- За кріпленнями анкерів, які фіксують металеву ємність до фундаменту, також необхідний особливий контроль з боку технічного нагляду: проконтролювати потрібно діаметр і глибину свердління отвору, якість знепилювання, глибину встановлення анкера і повноту заповнення отвору хімічною сумішшю. На цей етап обов’язково складається акт огляду прихованих робіт, і роботу приймають комісією. 
- Авторський і технічний нагляди, поетапне приймання робіт, у тому числі прихованих, тощо – усі ці обов’язкові функції мають бути включені. 

Що важливо знати про монтаж

Це послуга спеціалізована, і довіряти її краще таким же спеціалізованим бригадам, що знаються саме на монтажі елеваторного обладнання. Так ви будете впевнені у правильності його збирання у точній відповідності до креслень, у відповідності до параметрів виробника, що зрештою забезпечить правильні експлуатаційні показники й закладену заводом довговічність та надійність, а ще – безпеку людей під час будівництва. І пам’ятайте:  лише спеціалізовані бригади зазвичай мають спеціальне обладнання, до якого висуває певні вимоги законодавство. Вони й зі строками не підведуть, і виробник за умови монтажу  своїми бригадами надасть  гарантію на обладнання. 

Ще одна можливість підстрахуватися: послуга шефмонтажу від виробника. На майданчику буде спеціаліст, який допоможе неспеціалізованій бригаді прочитати креслення, відповість на запитання, а виробник так само збереже гарантію на своє обладнання. 

Чи потрібна автоматизація?

Відповідь однозначно ствердна. Це і прибуток дозволить збільшити за рахунок максимального управління якістю продукції, і махінацій на елеваторі уникнути. А ще гарантувати безпеку співробітників: адже зменшується потреба у кількості персоналу і необхідність втручання у виробничі процеси, а завдяки віддаленому управлінню працівникам не потрібно весь час знаходитися на висоті чи біля небезпечного обладнання і наражатися на ризик травмування. Подбає автоматика і про безпеку і справність обладнання: заздалегідь попередить про необхідність огляду й можливу потребу в заміні деталей і нагадає про плановий ремонт. А можливість відстеження роботи об’єкта із будь-якої точки світу, де є Інтернет, чи власний чат-бот , що за бажанням власника надсилає сповіщення в разі аварійної події або ж узагалі детальні меседжі про кожний рух на об’єкті, виводить контроль за роботою об’єкта повністю на новий рівень. Та й вкладені в автоматизацію кошти себе швидко виправдають: окупність автоматизованого елеватора на півтора роки швидша, ніж неавтоматизованого. 

«Інвестиції в будівництво елеваторів так само залишаються вигідними, – підсумовує Олександр Небеський. – Адже майже половина від наявного сьогодні в Україні загального обсягу зберігання — це підлогові склади або старі радянські бетонні елеватори, в яких не можна зберігати зерно по 9–12 місяців без втрати його якості, як це дозволяють сучасні автоматизовані силоси. Так само і недосконала інфраструктура, зокрема залізнична, спонукає агрокомпанії будувати зерносховища, щоб мати можливість зберігати зерно перед тим, як його можна буде вивезти в порти й експортувати.

За нашими прогнозами, основна маса покупок на ринку найближчим часом припадатиме на агрокомпанії середнього й малого розміру (від 3 тис. до 50 тис. га власних земель) – саме вони стануть основними драйверами подальшого зростання ринку. І наша головна порада тим, хто вже будується чи лише планує це робити: дотримуйтеся послідовності будівництва, не пропускайте жодного етапу чи функції, користайтеся експертною допомогою виробника і навчайте персонал, починаючи ще з етапу будівництва, – і тоді ваш елеватор буде ефективним, сучасним і приноситиме той самий бажаний прибуток, а інвестиції окупляться якнайшвидше».

 

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

В Україні вдосконалять державне регулювання у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4558 Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами. Про це повідомляється на офіційному сайті ВРУ.

Метою проєкту закону є удосконалення правового регулювання у сфері поводження із пестицидами і агрохімікатами, враховуючи необхідність:

наближення законодавства України до законодавства ЄС, зокрема до положень Регламенту (ЄС) № 1107/2009 в частині, яка стосується:

  • вимог до маркування пестицидів і агрохімікатів;
  • процедури державної реєстрації препаратів (у тому числі за рахунок скасування державної санітарно-епідеміологічної експертизи плану державних випробувань пестицидів та необхідності його погодження з боку колишньої Санепідслужби);
  • скасування положень про спеціальні сировинні зони, призначені для вирощування продукції для дитячого і дієтичного харчування;
  • скасування обов’язковості страхування господарської діяльності у сфері зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів;
  • приведення визначень термінів у відповідності до визначень, які передбачені законодавством ЄС;
  • приведення підстав для заборони застосування пестицидів і агрохімікатів у відповідність до вимог Угоди СОТ про застосування санітарних і фітосанітарних заходів;

реагування на результати реформування системи центральних органів виконавчої влади, які здійснюють формування та/або реалізацію державної політики у сфері діяльності, пов’язаної з пестицидами і агрохімікатами;

приведення Закону у відповідність до Законів України «Про центральні органи виконавчої влади», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»;

усунення дублювання повноважень та надмірного державного регулювання;

посилення боротьби із фальсифікованими пестицидами і агрохімікатами.

Джерело: agropolit.com

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Закон про річковий транспорт офіційно опубліковано

Про це пише УНН.

Закон урегульовує відносини у галузі судноплавства на внутрішніх водних шляхах України. Зокрема, встановлюються умови роботи внутрішнього водного транспорту, використання внутрішніх водних шляхів та їхніх берегових смуг для судноплавства. Унормовується питання майна, що затонуло на внутрішніх водних шляхах, відповідальності судновласників за порушення законодавства про внутрішній водний транспорт тощо.

Як повідомили в Офісі Президента, в Україні лише 1% вантажних перевезень здійснювався річками, хоча це найдешевший і найбільш екологічний спосіб доставки вантажів у світі. Після набрання чинності цим законом у державі з’явиться конкурентний ринок річкових перевезень вантажів. За підрахунками Міністерства інфраструктури, це дасть змогу збільшити вантажопотік до 30 млн т на рік та створити економічний ефект для держави в обсязі близько 13-16 млрд грн щороку.

Додамо, цей закон набирає чинності через один рік з дня його опублікування.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.