Енергетична криза: які наслідки для свинарства

Енергетична криза: які наслідки для свинарства
Фото: з відкритих джерел

Упродовж останніх років, кожен жовтень ринок свинини відчуває наближення опалювального сезону: споживач заздалегідь готується до збільшення витрат на комунальні послуги, «урізаючи» витрати на свинину та продукцію з неї. Цього року така «підготовка» була б не зайва і для промислових виробників свинини, які відчули істотне підвищення тарифів на електроенергію та газ. Про це повідомляє пресслужба Асоціації “Свинарі України”.

«Електроенергія цьогоріч зросла в ціні вдвічі. Ми постійно працюємо над оптимізацією виробничих витрат, проте і для цього є певні межі. Так, надмірно економлячи електроенергію, наприклад, можна створити для тварин умови, які навпаки погіршать виробничі показники та обернуться більшими втратами в кінцевому рахунку. Здороження електроенергії, витрати на яку складають невеликий відсоток загальної собівартості, поки не так критично відбилося на економічній ефективності. Однак це відбулося на фоні істотнішого підвищення виробничих витрат через здороження кормів. Тож щоб повністю компенсувати зростання виробничих витрат коридор середнорічних цін мав би підвищитися до 50-60 грн/кг. У зворотньому випадку вже незабаром можна буде і в промисловому секторі свинарства спостерігати таку ж спадаючу динаміку, яку вже маємо у присадибному», – зазначає Олександр Скнар, фінансовий директор ПрАТ«Племсервіс».

«Підвищення тарифів на електроенергію та газ збільшує збитки свиногосподарств, з якими галузь живе вже понад рік. Так, середньозважена вартість кіловата електроенергії зросла більш ніж удвічі у порівнянні з жовтнем 2020 року. Тож це відіб’ється на собівартості не тільки у збільшенні відповідної статі витрат тваринників, а й спричинить підвищення цін на комбікорми, навіть якщо підприємство має власні потужності для їх виробництва. Крім цього, в порівнянні до жовтня 2020 року більш ніж у 5 разів подорожчав і газ. Тож такі зміни можуть практично подвоїти витрати на енергоносії, необхіні дла діяльності ферм. Так, якщо роком раніше на відношення витрат на енергоносії до реалізації не перевищувало 3,2% , то зараз ця доля збільшилася більш ніж двічі. І це при тому, що разом з суттєвим зростанням цін на корми, виробники свинини ще до підвищення тарифів на енергоресурси працювали якщо не «в мінус», то на межі окупності», – розповідає Євген Тупік, фінансовий директор ТОВ «Марлен-КД».

«У період сезонного падіння закупівельних цін на свиней забійних кондицій виробники свинини дуже гостро відчувають збільшення будь-якої статті виробничих витрат. Зазначимо, що приріст цін на електроенергію та газ на виробників свинини вплине як прямо через зростання витрат на утримання тварин, так і опосередковано. Сушка та переробка кормової сировини потребує енергоресурсів, тож підвищення їх тарифів «закладатимуть» у їх ціну реалізації. Якщо до такої зміни кормові інгредієнти в середньому подорожчали на 36% (без урахування ПДВ), то робити якісь оцінки щодо подальшого підвищення їх цін вкрай важко. Крім цього, зросли і ціни на паливно-мастильні матеріали. При цьому ціна закупівлі свинини без ПДВ у вересні-жовтні цього року порівняно з попередніми роками коливалася мінімально — в межах 3-4%», – зазначає Яна Шевченко, заступник директора з економічних питань ТОВ «Чорнобай м’ясо».

Перегляди: 5
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/energetychna-kryza-yaki-naslidky-dlya-svynarstva
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати