Хто отримав мільярд аграрних дотацій

Хто отримав мільярд аграрних дотацій
Фото: з відкритих джерел

Один мільярд гривень виділив уряд цьогоріч на компенсацію купівлі вітчизняної сільгосптехніки. БізнесЦензор дослідив, які компанії отримали від Мінагро найбільші компенсації.

З 2017 року аграрні підприємства, що купують техніку і обладнання українського виробництва, отримують від держави компенсацію у 25% вартості такої продукції.

Така субсидія затверджена постановою Кабміну №130 від березня 2017 року.

Для застосування компенсації така техніка і обладнання повинні мати локалізацію виробництва в Україні від 40% до 60%. Механізм вимірювання ступеню локалізації міститься в постанові Кабміну №369 від травня 2013 року.

На сайті Міністерства економіки розміщений перелік виробників, чию продукцію держава компенсує. В ньому вказаний асортимент сільгосптехніки та довідкові ціни на неї.

Практика компенсацій обов’язково продовжиться і в наступному році, обіцяв перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький 18 листопада під час онлайн-виступу на Всеукраїнському фермерському форумі.

Для отримання такої компенсації покупець має провести закупівлю через один із банків, з яким Міністерство аграрної політики та продовольства (Мінагро) підписало меморандум. Перелік фінустанов є на сайті міністерства.

Як розповів Висоцький, програма працює в місячному режимі. Тобто 25% вартості можна повернути впродовж місяця після покупки.

“Якщо в серпні купили техніку, у вересні подали заявку на компенсацію через банк. До кінця вересня отримуєте компенсацію”, – розказував він.

Статистика міністерства

8 грудня на сайті Мінагро опублікували “Звіт по фактично виплаченим коштам”, інформацію про обсяг компенсацій та їх отримувачів у 2021 році за основними програмами фіндопомоги сільгоспвиробникам.

Раніше міністерство публікувало інформацію по виплатам у вигляді “Інтерактивного звіту щодо державної підтримки”. Він мав фрагментарні дані.

Так з одного мільярду компенсації він відкривав інформацію про розподіл 16 млн грн. Наприклад, в окрему таблицю в попередньому звіті були зведені дані по вартості тракторів “Харківського тракторного заводу” (ХТЗ) Олександра Ярославського.

Таблиця містила 44 трактори ХТЗ на 60,82 млн грн. Державна компенсація за ними становила 15,2 млн грн. Таким чином середня вартість трактору у контрактах, що подавались на компенсацію, становила 1,38 млн грн (без ПДВ).

8 грудня з сайту Мінагро цей інтерактивний звіт зник. Новий звіт, що з’явився замість нього, розкриває в повному обсязі компенсації всіх отримувачів коштів, проте не містить інформації за яку саме техніку та обладнання була отримана компенсація.

Насправді, в переліку техніки на компенсацію Мінекономіки не обмежувалось тракторами та запчастинами до них.

Там є багато різноманітного устаткування як, наприклад, системи зрошення. Чи спеціалізоване обладнання для переробки та зберігання зерна. Наприклад: баштові сушарки чи норійні вежі, норії та силоси тощо.

Мінекономіки пропонує компенсувати навіть чверть будівництва складських потужностей для зберігання зерна чи будівництва олійноекстракційного заводу із зазначенням вартості квадратного метру такого будівництва.

Обладнання для обробки та зберігання зерна становить основну частину асортименту виробників, що затвердило Мінекономіки. Опосередковано це пояснює той факт, що серед найбільших отримувачів компенсації за “сільгосптехніку” є чимало зернотрейдерів – власників елеваторів, або експортерів соняшникової олії.

В абсолютній кількості нараховується більше 5,5 тис. осіб – отримувачів компенсацій за сільгосптехніку. З них 90 компаній – ті, що отримали від держави понад одного мільйона гривень компенсацій.

Серед них є власники, відомі в інших галузях. Наприклад, “Агро-Холдинг Інвест” у Київській області отримала 2,94 млн грн компенсації за придбання сільгосптехніки. Компанія належить власнику мережі автозаправних комплексів “БРСМ-Нафта” Андрію Бібі.

“БРСМ-Нафта” не раз фігурувала у повідомленнях контролюючих органів, як продавець контрафактного пального, з якого не сплачений акциз.

На перший погляд, окремі отримувачі коштів можуть фактично представляти однин і той самий агрохолдинг чи мати спільного власника.

Наприклад, серед компаній, що отримали більше мільйона гривень компенсації, шість належать до структур інвесткомпанії SP Advisors Ніколаса Піацца.

Вони отримали разом більше 20 млн грн компенсації. Якщо ж кожну юрособу трактувати як окремого отримувача, десятка аграріїв, яким держава найбільше компенсувала “техніку”, буде виглядати наступним чином.

  1. ТОВ “Волиця Агро”, Київська область

Розмір компенсації: 16,78 млн грн

Основним бізнесом товариства зазначена складська діяльність. У листопаді компанія оголосила про завершення будівництва елеватору в Білій Церкві на Київщині проектною потужністю 60 тис. т.

Елеватор прийматиме як власне зерно, так і сторонніх поклажодавців. Власником “Волиця Агро” зазначений юрист Олексій Оленченко, що наближений до агрогрупи “Український Аграрний Холдинг” із земельним банком понад 50 тис. га.

Співвласником холдингу є нардеп Микола Сольський (Слуга народу), голова Комітету Верховної ради з питань аграрної та земельної політики.

Раніше до складу власників “Українського Аграрного Холдингу” офіційно входив екс-голова Офісу Президента Андрій Богдан.


  1. ТОВ “Кролевецький комбікормовий завод”, Сумська область

Розмір компенсації: 13,82 млн грн

Кролевецький комбікормовий завод – підприємство повного циклу, займається вирощуванням, доробкою, зберіганням і експортом сільгосппродукції. Входить до групи компаній підприємця Олександра Андрущенка.


  1. ТОВ “Потоки”, Дніпропетровська область

Розмір компенсації: 10,1 млн грн

Підприємство “Потоки” – сучасний олійноекстракційний завод, що може на добу переробляти до 1400 т насіння соняшника, випускаючи до 600 т соняшникової олії та 450 т білкового сошяникового концентрату.

Належить до групи “Алеф” дніпровського підприємця Вадима Єрмолаєва.

Одночасно Вадим Єрмолаєв виступає в програмі Мінагро і як аграрій, і як виробник сільгосптехніки, що компенсується державою. Йому належить виробник сільгосптехніки ПрАТ “Дніпрополімермаш” (дивись нижче).


  1. СТОВ ім. Шевченка, Чернігівська область

Розмір компенсації: 7,43 млн грн

Підприємство належить до агрохолдингу B.I.G. Harvest Group Євгена Іщенко-Гіллера, колишнього мера міста Ясинувата на Донеччині.

Земельний банк в обробітку його холдингу складає 28 тис. га в Донецькій та Чернігівській областях.


  1. ТОВ “СВК Фрунзе”, Запорізька область

Розмір компенсації: 7,4 млн грн

Підприємство належить до групи компаній “Прогрес” депутата Запорізької ОДА від “Опозиційного блоку” Олексія Кравчуна, сина колишнього гендиректора ВО “АвтоЗАЗ”.

До його бізнес-інтересів зараз входять різнопрофільні активи. Він займається торгівлею імпортованими автомобілями, вирощуванням сільгосппродукції з земельним банком у 4,5 тис. га, тваринництвом, лакофарбовими виробами, індустріальною керамікою тощо.


  1. СТОВ “Дружба-Нова”, Чернігівська область

Розмір компенсації: 7,35 млн грн

Підприємство належить до групи Kernel Андрія Веревського, провідного виробника та експортера соняшникової олії на світові ринки.

З листопада 2007 року акції компанії торгуються на Варшавській фондовій біржі (WSE). Земельний банк в обробітку складає близько 530 тис. га.


  1. ФГ “Хорс-Агро”, Запорізька область

Розмір компенсації: 6,19 млн грн

Фермерське господарство належить підприємцю Едуарду Сапожнікову, що має в обробці до 7,5 тыс. га у Запорізькій та Херсонській областях. Займається озимими культурами, тваринництвом, овочівництвом.


  1. ТОВ “Віт Агро Красилів”, Хмельницька область

Розмір компенсації: 6,09 млн грн

Підприємство належить до групи компаній “Віт-Агро” із земельним банком до 85 тис га. Група займається рослинництвом, тваринництвом, переробкою сільгосппродукції та її зберіганням, виробництвом насіння, сонячною енергетикою. Належить Петру та Сергію Лабазюкам.

Сергій Лабазюк є нардепом (“За майбутнє”), членом Комітету Ради з питань аграрної та земельної політики.


  1. СП ТОВ “Нива Переяславщини”, Київська область

Розмір компенсації: 5,86 млн грн

Підприємство належить до групи Олександра Мостипана, що займається вирощуванням зернових, виробництвом комбікормів, свиноводсвом і м’ясопереробкою.

Земельний банк групи складає 23 тис га. До складу групи входять комбікормовий завод, забійний цех і м’ясопереробний завод. Його продукція реалізується під ТМ “П’ятачок”.


  1. СТОВ “Воскобійники”, Полтавська область

Розмір компенсації: 5,42 млн грн

Підприємство належить Валерію Капленку та Євгенію Шрамку, займається вирощуванням пшениці, ячміня, кукурудзи та соняшника. Господарство має понад 5,8 тис. голів молочної великої рогатої худоби (ВРХ).

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/hto-otrymav-milyard-agrarnyh-dotaczij
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати