Україна купує картоплю в Молдови та продає у Білорусь

Україна купує картоплю в Молдови та продає у Білорусь
Фото: з відкритих джерел

Аналітики EastFruit звертають увагу на чергову, абсолютно нетипову ситуацію на ринку картоплі України у вересні 2021 року.

Незважаючи на те, що прибирання картоплі в професійних господарствах триває в більшості регіонів України, міжнародна торгівля овочем є надзвичайно активною. При цьому Україна і експортує, і, одночасно, імпортує товарну картоплю!

Однією з найбільш сенсаційних новин зараз є факт імпорту картоплі з Молдови. Це дуже незвично, перш за все, тому що Молдова традиційно була основним ринком збуту картоплі для українських картоплярів.

Перш за все, з України в Молдову зазвичай поставлялася упакована, калібрована, мита картопля, попит на яку був найвищим серед мереж супермаркетів країни, а в Молдові ніхто з виробників не мав потужностей для доопрацювання продукції. Крім того, картоплярство в Україні в цілому було розвинене краще, в той час як фермери Молдови наголошували на виробництві фруктів. І це утримувало ціни на картоплю високими, що поступово приваблювало в цей сектор все більше виробників, перш за все із зернового сегмента.

У сезоні 2020/21 року ціни на картоплю в Молдові виявилися вкрай низькими через дешевий імпорт з Євросоюзу, що, в свою чергу, було пов’язано з дефіцитом попиту на картоплю через карантини і закриття ресторанів. Однак фермери Молдови не знизили площі під і нереалізовані залишки товарної картоплі вони використовували в якості посадкового матеріалу.

Як результат – на даний момент ціни на картоплю в Молдові найнижчі в регіоні – навіть нижче ніж в Польщі, і картопляри країни вже відкрито говорять про перехід з вирощування картоплі на вирощування зернових. Однак продати продукцію, вирощену в 2021 році, потрібно. І ось одним з таких ринків збуту для картоплярів Молдови, стали прикордонні регіони України, адже тут ціни зараз помітно вищі, ніж в Молдові і попит на картоплю досить високий.

Однак це ще не всі сенсації українського ринку картоплі. Виявляється, західні регіони України, де в цьому році виріс непоганий урожай картоплі, зараз його активно експортують в Балканські країни, перш за все в Сербію, де ціни на картоплю істотно вищі. Також з цього регіону йдуть відвантаження картоплі в Білорусь, де ціни теж вищі, ніж в Україні.

Найцікавіше, що ціни на картоплю в Польщі нижче, ніж в Україні, але істотно вищі (на 70%), ніж роком раніше. Місцеві виробники і трейдери вважають такі ціни високими і очікують навіть дефіциту картоплі в сезоні 2021/22. При цьому Польща активно шукає можливості імпорту картоплі з інших країн уже зараз, під час прибирання.

Білорусь активно імпортує в цьому сезоні картоплю, незважаючи на те, що зараз йде прибирання свого врожаю. Це незвичайна ситуація, однак пояснюється вона неврожаєм картоплі в країні. Тому картопля закуповується, в тому числі, і в Україні. Оскільки різниця в цінах між двома країнами не настільки істотна, картопля на ринок Білорусі, переважно, надходить з північних регіонів України.

Таким чином ситуація на картопляному ринку виглядає вельми незвично: Україна і імпортує, і експортує картоплю одночасно, причому під час її збирання. При цьому вся зовнішня торгівля картоплею України в даний момент йде з абсолютно несподіваними країнами. Тому не виключено, що новий картопляний сезон піднесе учасникам картопляного ринку ще чимало сюрпризів.

Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/kartoplyani-virazhi-ukrayiny-eksport-na-balkany-i-v-bilorus-i-import-z-moldovy
Like
Цікаво
1
Подобається
Сумно
Нічого сказати
1