Крах російського рубля спричинив паніку в плодоовочевій торгівлі
Експортери овочів та фруктів відмовляються від контрактів на постачання своєї продукції до росії на тлі зростаючих валютних ризиків. І це у період, коли попит на цю продукцію починає дуже швидко зростати.
Сьогодні ж ситуація для російських імпортерів взагалі стала критичною, повідомляють аналітики EastFruit. Рубль за один день буквально впав, стягнувши за собою надії імпортерів відновити ритмічні поставки плодоовочевої продукції. З початку тижня курс рубля вже просів на цілих 10 процентних пунктів до долара, досягнувши історичних 114,5 рублів за 1 долар. При цьому курс продовжує швидко падати.
Не виключено, що центробанк рф змушений буде вживати термінових заходів, щоб урятувати банківську систему від краху. Ці заходи можуть включати заморожування вкладів населення та запровадження жорстких обмежень на зняття готівки, обмеження валютообмінних операцій, обов’язковий продаж валюти підприємствами тощо.
Що ж до плодоовочевої торгівлі, то тут зараз не менша паніка, ніж у банках. Місцеві виробники, ті з них, у яких залишилися запаси продукції, потирають руки, очікуючи різкого зростання цін на їхню продукцію. Однак запасів продукції в сховищах не так багато, тому що врожай був не дуже добрим, як і якість продукції. Тому на полицях присутні в основному імпортні фрукти та овочі.
Супермаркети змушені терміново переписувати цінники. Однак найбільша проблема зараз у тих мереж, які здійснюють прямий імпорт. Багато хто з них має відстрочки з платежів за поставлену продукцію, тому отриманий виторг, при обміні в долари за новим курсом, може не покривати понесених витрат на імпорт. Ті ж, хто купує продукцію у місцевих імпортерів, також зіткнулися з небажанням останніх відвантажувати фрукти та овочі за раніше узгодженими цінами з тієї ж причини.
Цікаво відзначити, що попит на овочі та фрукти впав, тому що багато споживачів намагаються витратити рублі, що стрімко знецінюються, на побутову техніку, автомобілі та інші дорогі товари тривалого користування. При цьому запастися овочами та фруктами надовго не вийде і грошей на них залишається менше.
Однак і з пропозицією плодоовочевої продукції є проблеми. Місцеві виробники, що мають продукцію, що підлягає зберіганню, почали її «підтримувати», очікуючи на зростання цін, а імпортери, як ми вже згадували, зіткнулися з розірванням раніше укладених контрактів.
Очевидно, що вже найближчим часом ціни на імпортну продукцію в росії зростуть у середньому на 15-20%, і лише за умови, що девальвація рубля припиниться. Це також потягне за собою ціни на місцеву продукцію, які зростуть не менш як на 10-15% вже найближчими днями.