Литва посилила контроль за зерном, яке рф вивозить з окупованих територій
Литва з понеділка, 18 березня, запровадила суворіший контроль за зерном, яке ввозиться з росії та інших країн підвищеного ризику. Про це повідомило Міністерство сільського господарства Литви.
До списку країн підвищеного ризику увійшли росія, білорусь, не підконтрольне Молдові Придністров’я, анексований росією Крим та інші окуповані території України, а також окуповані рф регіони Грузії – Абхазія і Південна Осетія.
“росія не повинна мати можливості використовувати литовську інфраструктуру й отримувати прибуток від продажу українського зерна”, – наголосив міністр Кястутіс Навіцкас.
Міністерство ініціювало перевірки після отримання інформації від міністра сільського господарства України щодо підозр у тому, що росія наживається на експорті зерна з окупованих територій України до третіх країн.
З 18 березня перевірятиметься кожен вагон чи транспортний засіб із зерном імпортного виробництва, призначеного як для литовського ринку, так і для експорту через Клайпедський порт.
Найближчим часом буде ухвалено рішення щодо ще суворішого контролю. Перевірятиметься походження зерна, що перевозиться через Литву.
Сейм іншої балтійської країни – Латвії – 22 лютого схвалив фінальні правки до Закону “Про розвиток села та сільського господарства”, заборонивши імпорт сільськогосподарських продуктів із росії та білорусі, зокрема якщо така продукція ввозиться до Латвії з третіх країн.
Після цього Міністерство сільського господарства Литви заявило, що оголосить про нові обмеження на імпорт зерна з Росії та Білорусі, але повну заборону не запроваджуватиме.
Європейська комісія збирається внести пропозицію щодо обмеження імпорту зерна з росії та білорусі. Про повне ембарго не йдеться.
Пропозицію про запровадження квот на російське й білоруське зерно мають представити до саміту лідерів ЄС, який розпочнеться наступного четверга, 21 березня.
Обмеження стосуватимуться тільки імпорту, транзит через країни Євросоюзу буде дозволений.
За даними Євростату, у 2023 році Євросоюз імпортував понад 1,5 млн тонн російського зерна проти 970 000 тонн у 2022-му. Імпорт значно зріс протягом останніх місяців.
Джерело: LIGA.Бізнес