Tempo950x100

Tempo300x100

Міністр агрополітики пояснив, чому в 2024 році зменшиться попит на транзит українського зерна через ЄС

Міністр агрополітики пояснив, чому в 2024 році зменшиться попит на транзит українського зерна через ЄС
Фото: з відкритих джерел

Подолання російської морської блокади і успішний експорт сільгосппродукції морем з портів Великої Одеси зменшує попит на її перевезення наземними шляхами через країни ЄС, повідомив міністр аграрної політики і продовольства України Микола Сольський в коментарі для Delo.ua. Через це варто сподіватися, що в 2024 році зменшиться кількість торгових суперечок між Україною та її європейськими сусідами навколо перевезень збіжжя.

Міністр відмітив позитивну динаміку з експортом агропродукції з України, яка спостерігається з жовтня 2023 року, коли судна почались активно завантажуватися зерном в портах Великої Одеси.

“Через це у нас змінився пріоритет на морські перевезення. Вам кожен учасник ринку зараз скаже, що ціни на доставку сільгосппродукції в морських портах України для 90% аграріїв вигідніші, ніж якщо везти через західний наземний кордон”, – підкреслив Микола Сольський.

Успішна робота українського зернового коридору поміняла для України дуже багато, і проблема логістики через країни ЄС за цей час зменшилася багатократно. Тому Мінагрополітики України наразі намагається пояснити європейським посадовцям, що протести фермерів в ЄС є скоріше проблемою “віртуальною”.

Навіть якби європейські сусіди України завтра скасували введені обмеження по зерну, то не факт, що збіжжя з України одразу поїхало б через наземний кордон – хіба що від фермерів з західних прикордонних регіонів, котрі ще не встигли продати врожай. Для всіх інших аграріїв зараз вигідні саме українські морські порти, підкреслив міністр.

На додачу, для експорту зерна через пять сусідніх країн ЄС українцям потрібно отримувати відповідні ліцензії, що є ще одним аргументом для вітчизняних фермерів використовувати саме порти Великої Одеси.

Міністр підкреслив, що через таке падіння інтересу до перевезень зерна влада ЄС мала б спрощувати введені проти України обмеження, але побоювання нових фермерських протестів переважують економічну зацікавленість в транзиті. Українська сторона з розумінням відноситься до таких обмежень, оскільки в умовах повномасштабної війни з РФ логістична ситуація може в будь-який момент змінитися, додає Микола Сольський. 

“Саме через військову невизначеність наш діалог проходить дуже обережно, і тому різких спрощень режиму торгівлі не буде. Тому ми з розумінням ставимося до обставин у наших європейських партнерів, але просимо враховувати і наші, ми готові до дискусії. Така риторика здається мені найбільш правильною”, – уточнив Микола Сольський.

Експорт зерна автомобілями поступово згасає через роботу портів

Головним фактором нинішньої ефективної роботи українського АПК є відновлення обсягів експорту з портів Великої Одеси до довоєнних потужностей. Українські військові змогли прорвати російську морську блокаду, внаслідок чого більша частина зерна почала експортувалася морем замість більш дорогого залізничного та автомобільного транспорту.  

Згідно з даними Мінагрополітики, переорієнтація експорту українського зерна виглядає наступним чином

МісяцьПеревезено через порти (в.т.ч порти Дунаю), млн тоннЗалізниця, млн тоннАвтомобільний транспорт, млн тонн
січень-20234,01,070,42
березень-20235,81,070,48
травень-20233,50,640,19
липень-20232,30,680,2
вересень-20232,30,950,25
листопад-20234,30,940,18
грудень-20236,10,840,14
1-15 січня 2024 року2,30,250,04

Також ріст експорту через порти Великої Одеси детально ілюструє інфографіка консалтингової компанії Barva Invest. 

Image 14

Як раніше повідомляв експерт Barva Invest Паво Хаустов, обсяги автомобільних перевезень збіжжя через європейські країни навряд чи збережуться на тих рівнях, які були за відсутності доступу до українських морських портів. Опосередковано про це свідчить поступове здешевлення фрахту невеликих суден-костерів в Чорному морі, тоді як вартість фрахту суден класу “Хендісайз” і “Панамакс” залишається стабільною.

Перегляди: 28
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/ministr-agropolityky-poyasnyv-chomu-v-2024-roczi-zmenshytsya-popyt-na-tranzyt-ukrayinskogo-zerna-cherez-yes
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати
1

  22 Лютого

  Імпортовані з Польщі добрива займають до 10% українського ринку

  Микола Сольський обговорив з румунським колегою транзит української агропродукції

  Мініатюрні букети: у Польщі створили унікальний формат чаю

  Danone планує продати бізнес у рф підприємцю, пов’язаному з небожем Кадирова

  Програма USAID АГРО надасть 5,6 млн грн на втілення проєкту із запобігання корупції в сфері земельних відносин

  Добовий пропуск української агропродукції через кордон з Польщею з початку лютого зменшився в 6 разів

  Мінагрополітики розпочало роботу над створенням Концепції Державної програми розвитку тваринництва

  Супермаркети оновили ціни на яблука, груші та виноград

  Чернігівська агрофірма будує елеватор на 30 тисяч тонн

  Україна продала м’яса за кордон на $892 млн: основні покупці

  БІЛЬШЕ НОВИН