На Одещині й Миколаївщині обговорили законодавче врегулювання функціонування меліоративних систем

На Одещині й Миколаївщині обговорили законодавче врегулювання функціонування меліоративних систем
Фото: з відкритих джерел

на Одещині та Миколаївщині – регіонах, які найбільше постраждали від посухи останніх років, – відбулися виїзні комітетські слухання на тему «Актуальні питання законодавчого врегулювання функціонування меліоративних систем: практика та перспективи розвитку».

На цих слуханнях були представлені основні напрацювання Меліоративного штабу, в якому спільно працюють Міністерство аграрної політики та продовольства України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державне агентство водних ресурсів України, народні депутати Аграрного комітету Верховної Ради, громадські організації.

Зокрема, йдеться про запровадження інституції ОВК та зміну системи управління водогосподарських організацій (законопроект № 5202-д) для стимулювання зрошення. А також про ще одну важливу складову для розвитку іригації – розробку законопроекту про особливості управління магістральними каналами, яким буде створена можливість закласти принципи управління меліоративними системами вищого рівня.

«Для аграріїв на сьогодні в аспекті розширення зрошувальних площ важливо вирішити два важливі питання – якості води та ціни на електроенергію. Тому, по-перше, будемо звертатися до НКРЕКП щодо переведення всіх споживачі електроенергії на насосних станціях та зрошувальних системах з 2-го на 1-й клас підключення. По-друге, має бути забезпечене безкоштовне розконсервування та відновлення подачі електроенергії до насосних станцій, які тимчасово не працювали. По-третє, наразі опрацьовується зміна підходів до тарифоутворення для постачання води, яка використовуватиметься для потреб зрошення», – розповів перший заступник Міністра агрополітики та продовольства України Тарас Висоцький.

Стосовно Одещини, то тут реалізовуватимуться 12 пілотних проектів із модернізації насосних станцій та меліоративних каналів із загальним бюджетом у 350 млн грн. Після цього по всій області будуть масштабовані інші меліоративні об’єкти.

Крім того, капітальні вкладення та інвестиції в 90 млн євро отримає Нижньо-Дністровська зрошувальна система – цей пілот втілюватиметься в рамках ЄБРР.

На Миколаївщині гостро стоїть питання з Інгулецькою зрошувальною системою, насамперед із екологічної точки зору. Забруднення річки Інгулець завдають істотної шкоди довкіллю, екосистемі басейну річки, здоров’ю населення, погіршують якість води для зрошення в ході усього поливного періоду, який в умовах змін клімату істотно збільшується.

Для того щоб система працювала та ефективно розвивалася, необхідно забезпечити подачу води, що відповідатиме вимогам по місту забруднюючих речовин. А тому завдання на найближчий час – розчистка річки Інгулець та нівелювання негативного впливу на екологію від роботи гірничо-збагачувальних  комбінатів.

«Фермери очікують прогнозованості та чіткого розуміння, яку кількість якісної води та в які періоди вони зможуть отримувати в наступні роки. Чи матимуть безперебійне постачання електроенергії. Чи матимуть підтримку облдержадміністрацій та облрад. Готуємо спільні рішення, щоб вони отримали такі гарантії не на словах, а на ділі. Уже анонсовані зрошувальні пілоти з ЄБРР дають впевненість в отриманні позитивних практичних результатів уже за рік»,– резюмував Тарас Висоцький.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/na-odeshhyni-j-mykolayivshhyni-obgovoryly-zakonodavche-vregulyuvannya-funkczionuvannya-melioratyvnyh-system
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати