Нові технології виробництва штучного м’яса знизять собівартість
З 21.06.2023 р Міністерство сільського господарства США дозволило продаж штучно вирощеного м’яса, а саме – м’яса курки, отриманого в лабораторному біореакторі за допомогою стовбурових клітин. До цього продаж такої продукції був дозволений лише у Сінгапурі.
Поки що штучне м’ясо не може конкурувати з натуральним, оскільки має дуже високу собівартість, проте дослідники працюють над зниженням вартості виробництва.
За даними NEW SCIENTIST, науковцям вдалося отримати штучне м’ясо з клітин, здатних виробляти для себе чинник зростання, який дотепер доводилося вносити до клітин ззовні. Ця технологія спростить виготовлення штучного м’яса та суттєво його здешевить.
В процесі виготовлення штучного м’яса найбільшу вартість мають чинники зростання – речовини, які забезпечують розмноження клітин, з яких отримають майбутню сировину для нагетсів. Деякі з цих речовин вдалося замінити дешевшими, проте заміни основній та найдорожчій в даному процесі складовій – чиннику зростання фібробластів 2 (FGF2) заміни не було.
Науковці Університету Тафтса виявили, що експресу вати потрібну речовину можуть модифіковані бичачі стовбурові клітини. У них змінили гени, відповідальні за формування скелетних м’язових клітин, зокрема за вироблення FGF2, після чого потреба у додаванні дорогих чинників зростання відпала. Вчені вважають, що нова технологія працюватиме не лише з яловичиною, але й з будь-яким іншим м’ясом. А її поширення дозволить зменшити вплив тваринництва на довкілля.
Джерело: graintrade.com.ua