Окупанти спалюють українські поля із зерном: що буде з урожаєм

Окупанти спалюють українські поля із зерном: що буде з урожаєм
Фото: з відкритих джерел

В Україні гостро постає питання з новим урожаєм. Цього року через війну, посуху та економічні проблеми ми зберемо приблизно на третину менше зерна. До того ж ворог не тільки краде наше зерно, він ще й заходився його спалювати просто на полях. Однак навіть таку кількість урожаю ми не зможемо зберегти без розблокування портів.

Фермери погоджуються лише в одному – сама себе Україна у будь-якому разі прогодує і голод нам не загрожує. А ось із надлишками що робити – поки що ніхто не знає.

Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZREVATEL.Спалюють поля з урожаєм

Про те, що ворог підпалює поля з урожаєм, кажуть рятувальники Миколаївської області. За їхніми даними, лише за один день росіяни випалили 80 га пшениці. Окупанти спеціально ведуть обстріли полів із неприбраним зерном, намагаючись завдати якомога більшої шкоди.

“Ми припускали, що після того, як вони почали красти наш торішній урожай і вивозити, вони будуть палити поля. Так воно і сталося. Якщо не вкрасти, то знищити – це їхній девіз. Нам доводиться тепер мало не цілодобово чергувати біля своїх полів, щоб вчасно помітити пожежу. Але це досить небезпечно, оскільки людина може сама потрапити під обстріл і загинути. Але що робити, урожай треба хоч якось зберегти”, – нарікає миколаївський фермер Іван.

“Останнім часом помітили, що ворог використовує навіть фосфорні заряди для знищення полів. Фосфор розлітається далеко і довго горить, загасити його неможливо. Ось так вони нам шкодять. Нам замість того, щоб воювати, ще доводиться гасити вогонь, щоб він не розповзався”, – розповів військовий із Запорізької області.В Україні голоду не буде

Ексглава Асоціації фермерів України Іван Томич каже, що зараз найскладніша ситуація у тих областях, де якраз у розпалі збирання зернових. Це Херсонщина, Запоріжжя, частина Харківської області. Ну і найважча ситуація у Луганській та Донецькій областях, де точаться важкі бої.

“Тут багато проблем відразу. Не тільки палять поля. Ще й природний фактор – посуха, яка дозволить зібрати лише 60% від торішнього врожаю. Також дефіцит та високі ціни на пальне. Є проблеми із запасними частинами для техніки. Й головне питання – це ціна і ринок збуту нашого зерна”, – каже Томич.

У Миколаївській області фермери вже прогнозують зменшення врожаю практично вдвічі – замість 3,9 млн тонн зерна зберуть трохи більше 2 млн тонн. І найголовніші проблеми фермерів тут: низька ціна на зібраний важкою працею урожай і ризики знищення вирощеного.

Однак президент Асоціації фермерів України Микола Стрижак упевнений – дефіциту хліба в Україні не буде.

“Україна така унікальна країна, що у найгірший, неврожайний рік вона здатна зібрати три врожаї – один для себе, а два на продаж. А у вдалі роки – по 5-6 урожаїв. Тому, незважаючи на війну, голоду у нас не буде”, – каже Стрижак.

Елеваторів не вистачає

Інша річ, що через блокування портів росіянами Україна не може вивозити надлишки зерна. А зберігати їх у таких обсягах нема де.

“Чому у нас вивіз зерна на експорт починався наступного дня після його збирання? Тому що у нас не вистачає елеваторів. Навіть при тому, що ми цього року за прогнозами маємо зібрати на 30% менше зерна, це приблизно 45 млн тонн, у нас ще в запасах є невивезеного зерна на 20-25 млн тонн. Отже, у нас буде 70 млн тонн. А наші елеватори розраховані максимум на 55-60 млн тонн. А порти перекриті. По землі ми можемо вивезти 2 млн тонн, це дуже складно. Тому проблема з вивезенням зерна з України важлива не тільки для ООН та Африки, але і для України”, – пояснює член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

За словами економіста, Україна зараз веде переговори з американцями про закупівлю мобільних туб для зберігання зерна на полях.

“Елеватори важливі, оскільки там не просто складується зерно. Воно там перевертається, сушиться, провітрюється. Тому що якщо його просто скласти та залишити, то воно згорить зсередини. Там буде підвищуватися температура до 60 градусів, зерно зіпсується та втратить усі свої властивості”, – каже Пендзин.

До того ж через війну кількість жителів України зменшується, частина населення виїхала за кордон. Звичайно, хлібозаводи для випікання хліба братимуть менше зерна. Відповідно зерно доведеться зберігати довше.

Варіанти вирішення проблеми

Як вирішити проблему – поки що незрозуміло. Туреччина за нас цього зробити не зможе у жодному разі. А РФ та Україна за стіл переговорів не сядуть.

“Навіть якщо якісь домовленості з’являться щодо вивезення зерна через Одеський порт, то знадобиться півтора місяця, щоб очистити шляхи від мін. Але хто дасть гарантії, що після того, як судна із зерном пройдуть, Росія не направить свої кораблі на захоплення Одеси? Ніхто”, – вважає Пендзин.

Щодо вивезення зерна через Польщу чи Констанцу, то це дорогий і довгий шлях. Спочатку вантажними вагонами потрібно вивезти зерно до Дунаю, перевантажити на баржі, сплавити до Констанци, перевантажити там в елеватори. А вже звідти знову на суховантаж.

“До того ж Констанца і Варна зараз займатимуться своїм аграрним сектором, і Україна туди не впишеться. Є в Румунії малі порти, але там надто дрібна акваторія. Тому вихід тільки один – якимось чином розблокувати наші порти”, – підсумовує Пендзин.

Щодо переробки зерна, то в Україні немає таких потужностей, щоб зробити стільки макаронів. А перероблене зерно на борошно довго не зберігається, бо борошно вбирає вологу.

Джерело: Обозреватель

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/okupanty-spalyuyut-ukrayinski-polya-iz-zernom-shho-bude-z-urozhayem
Like
Цікаво
1
Подобається
4
Сумно
3
Нічого сказати
2