Організації водокористувачів – рушійна сила відновлення зрошення на Полтавщині

Організації водокористувачів – рушійна сила відновлення зрошення на Полтавщині
Фото: з відкритих джерел

На Полтавщині понад 50 тис. га зрошуваних земель. Через застарілість меліоративної мережі у 2023 році поливалось лише близько 7 тис. га. Фактично 100% зрошення цієї площі було здійснено завдяки організаціям водокористувачів, яких в області за останні півтора року створено вже шість.

Першими проявили ініціативу приєднатися до реалізації реформи гідротехнічної меліорації в регіоні ОВК «АКВА ЛАЙФ». Засновник ОВК – ТОВ «ВІДРОДЖЕННЯ», яке з 2000 року працює на території Пришибської ОТГ, а з 2016 – активно займається зрошенням сільськогосподарських культур. Спеціалізується на вирощуванні зернових, бобових культур та насінні олійних культур – ріпаку, пшениці озимої, ячменю ярого, соняшнику, а також кукурудзи, яка займає близько 30% посівних площ та потребує найбільшого зрошення.

Керівник ОВК «АКВА ЛАЙФ» Сергій Кузьменко розповідає, що з 2014 року власними силами та за власні кошти товариство розпочало реконструкцію Карпівської зрошувальної системи – це дві насосні станції магістрального трубопроводу та аванкамери.

«Відновлювати було важко. Меліоративна система була у вкрай занедбаному стані. Наприклад, одна з насосних станцій була законсервована понад 15 років з повним демонтажем обладнання. Провели поточні ремонти, налагодили насосно-силове обладнання головної насосної станції, відремонтували запірно-регулюючу арматуру та магістральні і внутрішньогосподарські мережі трубопроводів. Вартість реконструкції складала понад 1,6 млн грн. Потім придбали три дощувальні машини та одну насосну станцію загальною вартістю понад 10 млн грн. Запускалися непросто: збої в роботі, прориви труб, але ми впевнено йшли до своєї мети», – зазначає Сергій Кузьменко.

За його словами, площа зрошуваних земель за період з 2016 по 2021 роки зросла втричі: зі 100 га до 296 га, на яких вирощується гібридна кукурудза на зерно.

«Шлях був тривалим, нелегким і недешевим, але нам вдалося запустити зрошувальну систему й розпочати полив. Ми як досвідчені аграрії-водокористувачі чітко усвідомлювали переваги зрошення, тому вирішили створити ОВК «АКВА ЛАЙФ», як нову перспективну можливість самостійного господарювання на зрошувальних системах. Плануємо збільшити площі поливу до 800 га. Впевнений, що створення організацій водокористувачів відкриває шлях до ефективного використання меліорованих земель та отримання гарантовано стабільних врожаїв», – зауважує керівник ОВК.

Наразі ОВК «АКВА ЛАЙФ» активно займається питаннями оформлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, гідротехнічна меліорація яких забезпечується Карпівською зрошувальною системою. Також ОВК вже уклала угоду на розробку проектно-технічної документації на реконструкцію Карпівської меліоративної системи.

ОВК «АКВА ЛАЙФ» відкрита для аграріїв, які хочуть долучитися до розвитку гідротехнічної меліорації та готова ділитись своїм практичним досвідом. У червні 2024 року до ОВК вже приєдналось фермерське господарство «Розвиток».

«Маємо багато ідей та задумів. Сподіваємося отримати грант від Програми USAID АГРО. Вже підготували всю необхідну документацію, адже ми, як ніхто інший, розуміємо необхідність подальшої реконструкції Карпівської зрошувальної системи. Гостро потребуємо оновлення насосно-силового обладнання та впровадження енергозберігаючих технологій. Налаштовані на рішучі дії в рамках реформи гідротехнічної меліорації земель. Запорука нашої економічної стійкості – гарантований полив. ОВК – це шанс, який втратити просто нерозумно», – додає Сергій Кузьменко. 

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/organizacziyi-vodokorystuvachiv-rushijna-syla-vidnovlennya-zroshennya-na-poltavshhyni
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати