Овочі подорожчають – газова криза вдарила по тепличній галузі Європи
Стрімко зростаючі ціни на електроенергію змушують велику мережу голландських теплиць зменшувати освітлення або зовсім його відключати, що загрожує скороченням поставок в овочеві, фруктові і квіткові магазини Європи. Незважаючи на свої невеликі розміри, Нідерланди є другим за величиною експортером продуктів харчування в світі за вартістю завдяки своїм високопродуктивним теплицям, які займають площу близько 10 000 гектарів (25 000 акрів), що приблизно дорівнює площі Парижа, пише EastFruit з посиланням на Hortidaily .
Але для обігріву цих величезних скляних конструкцій використовується до 3 мільярдів кубометрів природного газу в рік, або близько 8,2% від загального споживання палива в країні. Стрімке зростання цін на енергоносії в Європі має «величезний вплив» на сектор, вважає Сінді ван Рейсвік, старший аналітик Rabobank. Це змушує деяких виробників зменшувати освітлення, завершувати сезон завчасно або планувати почати більш пізній початок сезону навесні наступного року. «Це радикальні заходи, які знижують виробництво і врожайність і мають серйозні економічні наслідки для компаній, – повідомляє галузева асоціація Glastuinbouw Nederland. – Ми не можемо виключити, що споживачі будуть платити більше за овочі та квіти».
Марсель ван дер Лугт з Lugt Lisianthus, квіткового бізнесу, яким його сім’я управляє протягом століття, каже, що ціни, ймовірно, виростуть після того, як рахунки за електроенергію збільшаться в чотири рази і витрати на 20-25%. Квіти виробник експортує, в основному, в такі країни, як Росія, Німеччина і Франція.
У компанії Lans, виробнику томатів з Маасдейка, де збирають близько 40 млн кг (80 млн фунтів) овочів на рік, теплиці вже темніють. Основна частина врожаю вирощується в приміщенні, і зазвичай лампи включаються, коли денне світло тьмяніє. В цьому році вони працюють на 50-80%.
«Врешті-решт, ви будете виробляти менше, – говорить Ервін ван дер Ланс, операційний директор. – Це вже починається. Ми зараз скоротили наше виробництво приблизно на 10%, а може і на 20%. Зрештою, клієнти мало-помалу почнуть платити більше».