Передвиборчі маневри: як міністри АПК країн ЄС коментують намір Польщі блокувати українське зерно
Федеральний міністр сільського господарства Німеччини Джем Оздемір розкритикував заяви Польщі щодо обмежень на імпорт українського зерна як передвиборчий маневр.
Про це він сказав у Брюсселі перед зустріччю з колегами з ЄС, повідомляє “Європейська правда” з посиланням на Spiegel.
“Неприйнятно, що солідарність з Україною підривається через місцеву виборчу кампанію”, – заявив міністр.
За його словами, єдиний, хто задоволений обмеженнями, – це Владімір Путін.
“Але ми не повинні робити нічого, що робить Владіміра Путіна щасливим”, – сказав Оздемір.
Як вже повідомлялося, глава МЗС України Дмитро Кулеба дотримується схожої думки.
Він наголосив, що однією з причин, чому росія руйнує зернову інфраструктуру України, є те, що вона хоче спровокувати додаткову напруженість між Україною і її сусідами.
“Ми не повинні грати на руку путіну, ми не повинні грати в його ігри”, – заявив міністр.
Зустріч міністрів сільського господарства ЄС стала першою після закінчення терміну дії “зернової угоди”. Угода гарантувала, що кораблі з зерном можуть залишати українські порти безперешкодно. Росія не продовжила угоду.
Міністерка сільського господарства Фінляндії Сарі Ессая заявила, що це дуже серйозна проблема не тільки для ринку ЄС, але й для продовольчої безпеки в цілому. Необхідно забезпечити, щоб українське зерно потрапляло на світовий ринок через територію ЄС, наголосила вона.
Міністр сільського господарства Литви Кястутіс Навіцкас запропонував, щоб експорт йшов через українсько-польський кордон, а потім через литовські порти.
Як повідомлялось, п’ять країн ЄС (Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія, Болгарія) наполягають на продовженні до кінця року ембарго на ввезення до своїх країн українського зерна.
У травні 2023 року Єврокомісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії за наполяганням цих країн. 5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року.
У разі відмови Єврокомісії продовжити після 15 вересня заборону на імпорт до п’яти країн ЄС зерна з України, Польща в односторонньому порядку планує “закрити кордон”.