Переваги реєстрації інтелектуальної власності в агропромисловій сфері

Переваги реєстрації інтелектуальної власності в агропромисловій сфері
Фото: з відкритих джерел

Будь-який сектор економіки, в рамках якого здійснюється інтелектуальна діяльність, потребує захисту. Агропромислова сфера не є винятком. Розвиток технологій у сільському господарстві, підвищення рівня експорту та імпорту призводить до зростання значущості нематеріальних активів, складовою яких є інтелектуальна власність. 

Оскільки інтелектуальна власність у більшості випадків знаходиться поза зоною уваги керівників сільськогосподарських підприємств, а отже, існує ризик недобросовісної конкуренції, розкрадань, то гостро постає питання захисту прав на результати інтелектуальної діяльності у сфері агропромислового комплексу. Патентно-юридична компанія «Вайз Груп» надала важливу інформацію про охорону та реєстрацію напрацювань.

Реєстрація інтелектуальної власності в агропромисловій сфері

Захист прав на інтелектуальну власність передбачає їх правильну реєстрацію, визначення вартості виявлених і оформлених належним чином активів, постановку на баланс підприємства.

Аби процедура реєстрації була виконана в рамках законодавчої бази України, потрібно дотриматися певних правил. Процедура складається з кількох послідовних дій заявника або його представника (патентного повіреного) та органу влади, на який покладено відповідний обов’язок.

Основні етапи реєстрації інтелектуальної власності:

  1. Подання заявки.
  2. Проведення формальної експертизи заявки.
  3. Проведення кваліфікаційної експертизи.
  4. Сплата необхідних мит і держзборів.
  5. Підготовка і видача документів (Свідоцтва про реєстрацію авторських прав, патенту чи торгової марки).

Види захисту інтелектуальної власності 

Важливим кроком є формування патентного портфеля, який є сукупністю об’єктів інтелектуальної власності (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торгові марки), за допомогою яких можна забезпечити правову охорону інноваційної продукції, зайняти домінуюче положення на ринку та досягти цим стійку довгострокову конкурентну перевагу.

Торгова марка

Для більш надійного захисту результату інтелектуальної діяльності можна зареєструвати його назву або логотип як товарний знак ще перед виходом на ринок. Його відсутність сприяє обмеженню в просуванні та реалізації нового продукту. Нерідко конкуренти-порушники, відслідковуючи незареєстровані товарні знаки, реєструють їх і потім пропонують викупити, або подають позов за незаконне використання ТМ, що може призвести до збільшення витрат. 

Реєстрація торгової марки на новий продукт може захистити його від ввезення контрафакту, якщо товар виробляється за кордоном та імпортується до України. При цьому необхідно перевірити, чи не порушуєте ви чиїсь права на інтелектуальну власність. Для цього здійснюється перевірка назви продукту та логотипу. Якщо подібний логотип або назва продукту вже існують у вигляді зареєстрованого товарного знака в іншій компанії, то є ризик порушити її права, а отже, виникне потреба створювати інший логотип, змінювати назву та гаяти час і гроші. Тому заздалегідь подбайте про реєстрацію ТМ. 

Патентування 

Можна отримати патент на винахід або корисну модель продукту, але спочатку необхідно перевірити його патентоспроможність. Якщо він задовольняє її критеріям, то продукт необхідно запатентувати, але врахувати, що одним із важливих критеріїв патентування є новизна, тому процедуру патентування необхідно провести до випуску товарів на ринок. Патентуванню підлягають такі напрацювання в агропромисловій сфері, як машини, обладнання, процес переробки зерна тощо.

У разі захисту прав на корисну модель охороняється технічне рішення, що стосується безпосередньо пристрою, а критерієм її патентоспроможності є новизна та промислова застосовність. Термін дії патенту на корисну модель становить 10 років із дати подання заявки.

Реєстрація сортів рослин

Безумовно, новий вид культури – це певне досягнення в галузі рослинництва. Сортом рослин є окрема штучно відібрана група культур у межах одного ботанічного таксона. Вона може повністю або частково задовольняти умови виникнення охорони права. 

Кожна така культура підлягає обов’язковій процедурі реєстрації. Правове регулювання селекційних досягнень описано в Законі України про охорону прав на різновиди культур. Винахідник, реєструючи свій об’єкт ІВ, отримує на нього права, які прописані в Законі України. Згідно з законодавчим актом, вони поділяються на такі:

  1. Авторство на виведення сортів – це особисті немайнові права на культуру, що засвідчуються Свідоцтвом про авторство.
  2. Патент на вид – документальне занотування майнових прав інтелектуальної власності.
  3. Свідоцтво про державну реєстрацію – підтвердження майнових прав.

Реєстрація сортів рослин в Україні дозволяє отримати кілька видів прав на кожне з них. Таку процедуру ми пропонуємо виконувати із залученням фахівців компанії Вайз Груп. 

Як залучити інвесторів за допомогою інтелектуальної власності?

Наразі є чимало способів використання активів інтелектуальної власності для отримання доступу до фінансування. Коли інвестори оцінюють можливість інвестування в компанію, вони враховують і стратегію управління ІВ. Вжиття заходів щодо охорони продукту або послуги за допомогою патенту, корисної моделі, товарного знака, промислового зразка або авторських прав, а також кроки щодо збереження секретності конфіденційної комерційної інформації — це надійний показник потенціалу компанії, що підвищує ймовірність отримання інвестицій.

Володіння відповідними правами допомагає переконувати інвесторів у тому, що на ринку є реальні можливості для комерціалізації відповідних продуктів чи послуг. Буває так, що лише один важливий патент може відкривати низку можливостей для отримання фінансування. 

Перегляди: 10
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/perevagy-reyestracziyi-intelektualnoyi-vlasnosti-v-agropromyslovij-sferi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати